Koulutus · 2024

Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä: kuntien sijoitukset

Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä: Kauniainen on kärjessä arvolla 61,1 % ja Kivijärvi viimeisenä arvolla 12,5 %. 302 kunnan mediaani on 24,1 %. Järjestyksessä ovat mukana kunnat, joissa on vähintään 500 asukasta.

Kärkikolmikko ja top 100

#KuntaMaakuntaKorkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä
1KauniainenUusimaa61,1 %
2EspooUusimaa47,5 %
3HelsinkiUusimaa46,2 %
4PirkkalaPirkanmaa44,0 %
5KaarinaVarsinais-Suomi42,1 %
6KirkkonummiUusimaa40,8 %
7MuurameKeski-Suomi40,6 %
8LempääläPirkanmaa40,1 %
8TamperePirkanmaa40,1 %
10MustasaariPohjanmaa40,0 %
11OuluPohjois-Pohjanmaa39,0 %
12KempelePohjois-Pohjanmaa38,9 %
13JyväskyläKeski-Suomi38,4 %
14NaantaliVarsinais-Suomi38,3 %
15InkooUusimaa38,1 %
16LietoVarsinais-Suomi37,9 %
17SiuntioUusimaa37,7 %
18KangasalaPirkanmaa37,6 %
18SipooUusimaa37,6 %
20VaasaPohjanmaa36,8 %
21TaipalsaariEtelä-Karjala36,6 %
22ParainenVarsinais-Suomi36,5 %
22TurkuVarsinais-Suomi36,5 %
24KuopioPohjois-Savo36,2 %
25Maarianhamina - MariehamnAhvenanmaa35,8 %
26KontiolahtiPohjois-Karjala35,7 %
27RovaniemiLappi35,6 %
27VesilahtiPirkanmaa35,6 %
29JärvenpääUusimaa35,5 %
30MaskuVarsinais-Suomi35,4 %
30PorvooUusimaa35,4 %
32HailuotoPohjois-Pohjanmaa35,3 %
33RuskoVarsinais-Suomi34,7 %
33SeinäjokiEtelä-Pohjanmaa34,7 %
35JomalaAhvenanmaa34,6 %
35YlöjärviPirkanmaa34,6 %
37LemlandAhvenanmaa34,5 %
37LiminkaPohjois-Pohjanmaa34,5 %
39TuusulaUusimaa34,3 %
40SiilinjärviPohjois-Savo34,1 %
41JoensuuPohjois-Karjala33,9 %
42HämeenlinnaKanta-Häme33,8 %
42PaimioVarsinais-Suomi33,8 %
44HattulaKanta-Häme33,4 %
45KustaviVarsinais-Suomi32,8 %
45NurmijärviUusimaa32,8 %
47LappeenrantaEtelä-Karjala32,6 %
48HollolaPäijät-Häme32,4 %
48MikkeliEtelä-Savo32,4 %
50HyvinkääUusimaa32,3 %
51VihtiUusimaa32,1 %
52NokiaPirkanmaa32,0 %
53LaihiaPohjanmaa31,8 %
54VantaaUusimaa31,6 %
54KeravaUusimaa31,6 %
56KeminmaaLappi31,5 %
57RaisioVarsinais-Suomi31,4 %
58RaaseporiUusimaa31,3 %
59KajaaniKainuu30,8 %
59LahtiPäijät-Häme30,8 %
59MaalahtiPohjanmaa30,8 %
62PietarsaariPohjanmaa30,4 %
63KokkolaKeski-Pohjanmaa30,3 %
64RaumaSatakunta30,1 %
65PoriSatakunta29,9 %
65PyhtääKymenlaakso29,9 %
67LapuaEtelä-Pohjanmaa29,7 %
67LaukaaKeski-Suomi29,7 %
69KotkaKymenlaakso29,4 %
69RiihimäkiKanta-Häme29,4 %
69SauvoVarsinais-Suomi29,4 %
69TammelaKanta-Häme29,4 %
69UlvilaSatakunta29,4 %
69VöyriPohjanmaa29,4 %
75EurajokiSatakunta29,0 %
76LohjaUusimaa28,9 %
77LiperiPohjois-Karjala28,8 %
77SotkamoKainuu28,8 %
79ValkeakoskiPirkanmaa28,6 %
80IlmajokiEtelä-Pohjanmaa28,5 %
81AsikkalaPäijät-Häme28,2 %
81NousiainenVarsinais-Suomi28,2 %
81PetäjävesiKeski-Suomi28,2 %
84MuhosPohjois-Pohjanmaa28,1 %
85KemiönsaariVarsinais-Suomi28,0 %
85MuonioLappi28,0 %
87InariLappi27,7 %
87KouvolaKymenlaakso27,7 %
89OrivesiPirkanmaa27,5 %
89SaloVarsinais-Suomi27,5 %
89TornioLappi27,5 %
89UtsjokiLappi27,5 %
93JokioinenKanta-Häme27,4 %
93LemiEtelä-Karjala27,4 %
93SavonlinnaEtelä-Savo27,4 %
93YlivieskaPohjois-Pohjanmaa27,4 %
97AkaaPirkanmaa27,3 %
97PornainenUusimaa27,3 %
99JanakkalaKanta-Häme27,2 %
100MäntsäläUusimaa27,0 %

Listan häntäpää

#KuntaMaakuntaKorkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä
287PudasjärviPohjois-Pohjanmaa17,4 %
289MiehikkäläKymenlaakso17,3 %
289SiikainenSatakunta17,3 %
289UtajärviPohjois-Pohjanmaa17,3 %
292HyrynsalmiKainuu17,2 %
292PihtipudasKeski-Suomi17,2 %
292SiikalatvaPohjois-Pohjanmaa17,2 %
295KarviaSatakunta15,7 %
296KärsämäkiPohjois-Pohjanmaa15,5 %
297KaaviPohjois-Savo15,4 %
298KarijokiEtelä-Pohjanmaa14,6 %
299PerhoKeski-Pohjanmaa14,4 %
300MerijärviPohjois-Pohjanmaa14,2 %
301RautavaaraPohjois-Savo13,7 %
302KivijärviKeski-Suomi12,5 %

Maakuntien vertailu

Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä”?

Tunnusluvussa ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä” kärjessä on Kauniainen arvolla 61,1 %.

Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus 15 vuotta täyttäneistä” mediaani?

Vertailun 302 kunnan mediaani on 24,1 %.