Asuminen · 2025
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: kuntien sijoitukset
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Pirkkala on kärjessä arvolla 55,7 % ja Rautjärvi viimeisenä arvolla 2,8 %. 308 kunnan mediaani on 14,5 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Pirkkala | Pirkanmaa | 55,7 % |
| 2 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 52,7 % |
| 3 | Jomala | Ahvenanmaa | 52,2 % |
| 4 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 51,8 % |
| 5 | Lempäälä | Pirkanmaa | 46,5 % |
| 6 | Espoo | Uusimaa | 46,1 % |
| 7 | Kirkkonummi | Uusimaa | 45,4 % |
| 8 | Sipoo | Uusimaa | 44,6 % |
| 9 | Nurmijärvi | Uusimaa | 43,0 % |
| 10 | Vantaa | Uusimaa | 42,8 % |
| 11 | Tuusula | Uusimaa | 42,2 % |
| 12 | Luoto | Pohjanmaa | 42,0 % |
| 13 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 41,1 % |
| 14 | Kangasala | Pirkanmaa | 40,2 % |
| 15 | Järvenpää | Uusimaa | 40,1 % |
| 16 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 39,3 % |
| 17 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 38,7 % |
| 18 | Nokia | Pirkanmaa | 38,5 % |
| 19 | Kerava | Uusimaa | 38,3 % |
| 20 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 38,1 % |
| 21 | Muurame | Keski-Suomi | 37,4 % |
| 22 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 37,2 % |
| 22 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 37,2 % |
| 24 | Tampere | Pirkanmaa | 35,9 % |
| 25 | Mäntsälä | Uusimaa | 35,8 % |
| 26 | Pornainen | Uusimaa | 35,6 % |
| 27 | Vesilahti | Pirkanmaa | 35,4 % |
| 28 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 35,3 % |
| 29 | Lieto | Varsinais-Suomi | 35,2 % |
| 30 | Lemland | Ahvenanmaa | 34,7 % |
| 31 | Siuntio | Uusimaa | 34,3 % |
| 32 | Masku | Varsinais-Suomi | 33,5 % |
| 33 | Rusko | Varsinais-Suomi | 33,4 % |
| 33 | Vihti | Uusimaa | 33,4 % |
| 35 | Kauniainen | Uusimaa | 32,4 % |
| 35 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | 32,4 % |
| 37 | Mustasaari | Pohjanmaa | 32,3 % |
| 38 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 31,6 % |
| 39 | Kittilä | Lappi | 31,4 % |
| 40 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | 30,8 % |
| 40 | Naantali | Varsinais-Suomi | 30,8 % |
| 42 | Rovaniemi | Lappi | 30,5 % |
| 43 | Kuopio | Pohjois-Savo | 29,4 % |
| 43 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 29,4 % |
| 45 | Aura | Varsinais-Suomi | 29,2 % |
| 46 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 28,9 % |
| 47 | Inkoo | Uusimaa | 28,3 % |
| 47 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 28,3 % |
| 49 | Laukaa | Keski-Suomi | 28,1 % |
| 50 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 27,9 % |
| 50 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 27,9 % |
| 52 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 27,6 % |
| 53 | Laihia | Pohjanmaa | 27,4 % |
| 53 | Porvoo | Uusimaa | 27,4 % |
| 55 | Uurainen | Keski-Suomi | 27,0 % |
| 56 | Askola | Uusimaa | 26,9 % |
| 57 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 26,8 % |
| 58 | Kalajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 26,2 % |
| 59 | Raisio | Varsinais-Suomi | 26,0 % |
| 60 | Helsinki | Uusimaa | 25,8 % |
| 61 | Hyvinkää | Uusimaa | 25,7 % |
| 62 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 25,6 % |
| 63 | Eckerö | Ahvenanmaa | 25,4 % |
| 63 | Hammarland | Ahvenanmaa | 25,4 % |
| 63 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 25,4 % |
| 66 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 25,3 % |
| 66 | Pyhäjoki | Pohjois-Pohjanmaa | 25,3 % |
| 68 | Lumparland | Ahvenanmaa | 25,2 % |
| 69 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 24,9 % |
| 69 | Turku | Varsinais-Suomi | 24,9 % |
| 71 | Kökar | Ahvenanmaa | 24,4 % |
| 72 | Hollola | Päijät-Häme | 24,0 % |
| 73 | Vårdö | Ahvenanmaa | 23,8 % |
| 74 | Paimio | Varsinais-Suomi | 23,7 % |
| 75 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 23,6 % |
| 76 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 23,5 % |
| 77 | Liperi | Pohjois-Karjala | 23,3 % |
| 77 | Loppi | Kanta-Häme | 23,3 % |
| 77 | Riihimäki | Kanta-Häme | 23,3 % |
| 80 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 23,1 % |
| 81 | Lahti | Päijät-Häme | 22,9 % |
| 81 | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | 22,9 % |
| 83 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 22,8 % |
| 84 | Finström | Ahvenanmaa | 22,7 % |
| 84 | Inari | Lappi | 22,7 % |
| 86 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 22,6 % |
| 87 | Lohja | Uusimaa | 22,3 % |
| 88 | Hattula | Kanta-Häme | 22,2 % |
| 89 | Vaasa | Pohjanmaa | 22,1 % |
| 90 | Geta | Ahvenanmaa | 22,0 % |
| 90 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 22,0 % |
| 90 | Sotkamo | Kainuu | 22,0 % |
| 93 | Maalahti | Pohjanmaa | 21,9 % |
| 94 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 21,5 % |
| 95 | Lemi | Etelä-Karjala | 20,9 % |
| 96 | Kolari | Lappi | 20,6 % |
| 97 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 20,4 % |
| 98 | Eurajoki | Satakunta | 20,2 % |
| 98 | Toivakka | Keski-Suomi | 20,2 % |
| 100 | Pälkäne | Pirkanmaa | 20,0 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Vesanto | Pohjois-Savo | 5,5 % |
| 295 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 5,3 % |
| 296 | Kuhmo | Kainuu | 5,2 % |
| 297 | Salla | Lappi | 5,1 % |
| 298 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 4,9 % |
| 298 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 4,9 % |
| 300 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 4,4 % |
| 301 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 4,3 % |
| 301 | Savukoski | Lappi | 4,3 % |
| 303 | Kaskinen | Pohjanmaa | 4,1 % |
| 304 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 4,0 % |
| 305 | Kemijärvi | Lappi | 3,9 % |
| 306 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 3,8 % |
| 306 | Pello | Lappi | 3,8 % |
| 308 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 2,8 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Pohjois-Pohjanmaa33,9 %
- Uusimaa33,9 %
- Pirkanmaa32,5 %
- Ahvenanmaa29,7 %
- Keski-Suomi26,9 %
- Etelä-Pohjanmaa24,8 %
- Varsinais-Suomi23,9 %
- Keski-Pohjanmaa22,6 %
- Pohjanmaa21,8 %
- Pohjois-Karjala21,7 %
- Pohjois-Savo21,6 %
- Päijät-Häme20,5 %
- Lappi20,5 %
- Kanta-Häme20,2 %
- Etelä-Karjala17,9 %
- Satakunta14,9 %
- Etelä-Savo12,3 %
- Kainuu11,3 %
- Kymenlaakso11,2 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”?
Tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” kärjessä on Pirkkala arvolla 55,7 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 14,5 %.