Asuminen · 2025
Kerrostaloasuntojen osuus: kuntien sijoitukset
Kerrostaloasuntojen osuus: Helsinki on kärjessä arvolla 86,3 % ja Toivakka viimeisenä arvolla 0,0 %. 308 kunnan mediaani on 10,8 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Kerrostaloasuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | Uusimaa | 86,3 % |
| 2 | Tampere | Pirkanmaa | 77,1 % |
| 3 | Turku | Varsinais-Suomi | 75,6 % |
| 4 | Vantaa | Uusimaa | 68,0 % |
| 5 | Lahti | Päijät-Häme | 67,4 % |
| 6 | Kerava | Uusimaa | 66,2 % |
| 7 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 64,5 % |
| 8 | Espoo | Uusimaa | 64,2 % |
| 9 | Vaasa | Pohjanmaa | 63,5 % |
| 10 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 60,1 % |
| 11 | Kuopio | Pohjois-Savo | 59,5 % |
| 12 | Kotka | Kymenlaakso | 56,7 % |
| 13 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 56,0 % |
| 13 | Riihimäki | Kanta-Häme | 56,0 % |
| 15 | Kauniainen | Uusimaa | 55,7 % |
| 16 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 54,7 % |
| 17 | Hyvinkää | Uusimaa | 54,2 % |
| 18 | Forssa | Kanta-Häme | 53,6 % |
| 19 | Järvenpää | Uusimaa | 51,2 % |
| 20 | Rovaniemi | Lappi | 51,0 % |
| 21 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 50,5 % |
| 22 | Kemi | Lappi | 49,7 % |
| 23 | Raisio | Varsinais-Suomi | 48,8 % |
| 24 | Heinola | Päijät-Häme | 47,1 % |
| 25 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 46,6 % |
| 26 | Kajaani | Kainuu | 46,5 % |
| 26 | Pirkkala | Pirkanmaa | 46,5 % |
| 28 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 46,3 % |
| 29 | Rauma | Satakunta | 46,2 % |
| 30 | Pori | Satakunta | 45,9 % |
| 31 | Mikkeli | Etelä-Savo | 44,6 % |
| 32 | Porvoo | Uusimaa | 43,6 % |
| 33 | Imatra | Etelä-Karjala | 43,5 % |
| 33 | Nokia | Pirkanmaa | 43,5 % |
| 33 | Varkaus | Pohjois-Savo | 43,5 % |
| 36 | Iisalmi | Pohjois-Savo | 43,4 % |
| 37 | Savonlinna | Etelä-Savo | 41,6 % |
| 38 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 41,5 % |
| 39 | Hanko | Uusimaa | 40,5 % |
| 40 | Naantali | Varsinais-Suomi | 39,0 % |
| 41 | Kouvola | Kymenlaakso | 38,0 % |
| 42 | Uusikaupunki | Varsinais-Suomi | 37,9 % |
| 43 | Kirkkonummi | Uusimaa | 37,7 % |
| 44 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 37,6 % |
| 45 | Kangasala | Pirkanmaa | 37,4 % |
| 46 | Pieksämäki | Etelä-Savo | 36,6 % |
| 47 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 36,5 % |
| 48 | Raasepori | Uusimaa | 36,4 % |
| 49 | Tuusula | Uusimaa | 35,9 % |
| 50 | Sipoo | Uusimaa | 35,7 % |
| 51 | Kaskinen | Pohjanmaa | 35,5 % |
| 51 | Lohja | Uusimaa | 35,5 % |
| 53 | Äänekoski | Keski-Suomi | 35,4 % |
| 54 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 34,1 % |
| 55 | Keuruu | Keski-Suomi | 34,0 % |
| 56 | Suonenjoki | Pohjois-Savo | 33,8 % |
| 57 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 33,0 % |
| 58 | Tornio | Lappi | 32,6 % |
| 59 | Kemijärvi | Lappi | 31,9 % |
| 60 | Harjavalta | Satakunta | 31,0 % |
| 61 | Nurmijärvi | Uusimaa | 30,9 % |
| 62 | Karkkila | Uusimaa | 30,7 % |
| 63 | Jämsä | Keski-Suomi | 29,4 % |
| 64 | Hamina | Kymenlaakso | 29,0 % |
| 65 | Paimio | Varsinais-Suomi | 28,7 % |
| 66 | Salo | Varsinais-Suomi | 28,1 % |
| 66 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | 28,1 % |
| 68 | Hollola | Päijät-Häme | 27,9 % |
| 68 | Lempäälä | Pirkanmaa | 27,9 % |
| 68 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 27,9 % |
| 71 | Akaa | Pirkanmaa | 27,7 % |
| 72 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 27,6 % |
| 73 | Loviisa | Uusimaa | 26,8 % |
| 74 | Janakkala | Kanta-Häme | 26,4 % |
| 75 | Laitila | Varsinais-Suomi | 25,8 % |
| 76 | Kuusamo | Pohjois-Pohjanmaa | 25,6 % |
| 77 | Loimaa | Varsinais-Suomi | 25,1 % |
| 78 | Vihti | Uusimaa | 24,8 % |
| 79 | Ikaalinen | Pirkanmaa | 24,4 % |
| 79 | Kitee | Pohjois-Karjala | 24,4 % |
| 81 | Viitasaari | Keski-Suomi | 24,3 % |
| 82 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 24,1 % |
| 83 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 23,4 % |
| 84 | Sastamala | Pirkanmaa | 23,1 % |
| 85 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 22,8 % |
| 86 | Mäntsälä | Uusimaa | 22,7 % |
| 87 | Virrat | Pirkanmaa | 22,6 % |
| 88 | Parainen | Varsinais-Suomi | 22,4 % |
| 89 | Muurame | Keski-Suomi | 22,3 % |
| 90 | Kuhmo | Kainuu | 22,2 % |
| 90 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 22,2 % |
| 92 | Asikkala | Päijät-Häme | 22,1 % |
| 92 | Sotkamo | Kainuu | 22,1 % |
| 94 | Parkano | Pirkanmaa | 21,4 % |
| 95 | Orivesi | Pirkanmaa | 21,2 % |
| 96 | Orimattila | Päijät-Häme | 20,9 % |
| 97 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 20,6 % |
| 98 | Kankaanpää | Satakunta | 20,5 % |
| 99 | Lieto | Varsinais-Suomi | 20,2 % |
| 100 | Saarijärvi | Keski-Suomi | 19,5 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Kerrostaloasuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 294 | Lestijärvi | Keski-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 296 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 0,6 % |
| 297 | Reisjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 0,5 % |
| 298 | Luhanka | Keski-Suomi | 0,4 % |
| 298 | Myrskylä | Uusimaa | 0,4 % |
| 300 | Simo | Lappi | 0,2 % |
| 301 | Brändö | Ahvenanmaa | 0,0 % |
| 301 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 301 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 301 | Lumparland | Ahvenanmaa | 0,0 % |
| 301 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 301 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 301 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 0,0 % |
| 301 | Toivakka | Keski-Suomi | 0,0 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Uusimaa65,9 %
- Pirkanmaa52,5 %
- Päijät-Häme51,0 %
- Varsinais-Suomi46,9 %
- Keski-Suomi44,3 %
- Etelä-Karjala42,9 %
- Pohjois-Savo42,7 %
- Kymenlaakso40,9 %
- Kanta-Häme38,7 %
- Etelä-Savo35,9 %
- Pohjois-Pohjanmaa35,7 %
- Pohjanmaa34,6 %
- Satakunta32,9 %
- Kainuu32,6 %
- Lappi32,5 %
- Pohjois-Karjala32,4 %
- Ahvenanmaa27,3 %
- Keski-Pohjanmaa25,8 %
- Etelä-Pohjanmaa18,9 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Kerrostaloasuntojen osuus”?
Tunnusluvussa ”Kerrostaloasuntojen osuus” kärjessä on Helsinki arvolla 86,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 10,8 %.