Työllisyys · 2024
Työttömien osuus työvoimasta: kuntien sijoitukset
Työttömien osuus työvoimasta: Puolanka on kärjessä arvolla 21,0 % ja Lumparland viimeisenä arvolla 0,6 %. 308 kunnan mediaani on 10,7 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Työttömien osuus työvoimasta |
|---|---|---|---|
| 1 | Puolanka | Kainuu | 21,0 % |
| 2 | Juuka | Pohjois-Karjala | 20,7 % |
| 3 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 19,5 % |
| 4 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 19,1 % |
| 5 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 19,0 % |
| 6 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 18,6 % |
| 6 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 18,6 % |
| 8 | Kitee | Pohjois-Karjala | 18,5 % |
| 8 | Taivalkoski | Pohjois-Pohjanmaa | 18,5 % |
| 10 | Imatra | Etelä-Karjala | 18,2 % |
| 10 | Tohmajärvi | Pohjois-Karjala | 18,2 % |
| 12 | Äänekoski | Keski-Suomi | 18,1 % |
| 13 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 17,6 % |
| 14 | Heinola | Päijät-Häme | 17,2 % |
| 15 | Saarijärvi | Keski-Suomi | 17,0 % |
| 15 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 17,0 % |
| 17 | Varkaus | Pohjois-Savo | 16,9 % |
| 18 | Suomussalmi | Kainuu | 16,1 % |
| 19 | Kotka | Kymenlaakso | 16,0 % |
| 20 | Kemi | Lappi | 15,9 % |
| 20 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 15,9 % |
| 22 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 15,8 % |
| 22 | Lahti | Päijät-Häme | 15,8 % |
| 24 | Konnevesi | Keski-Suomi | 15,6 % |
| 24 | Kemijärvi | Lappi | 15,6 % |
| 24 | Virolahti | Kymenlaakso | 15,6 % |
| 27 | Kaavi | Pohjois-Savo | 15,4 % |
| 27 | Polvijärvi | Pohjois-Karjala | 15,4 % |
| 29 | Padasjoki | Päijät-Häme | 15,3 % |
| 29 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 15,3 % |
| 29 | Savonlinna | Etelä-Savo | 15,3 % |
| 32 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 15,1 % |
| 33 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 14,9 % |
| 34 | Vesanto | Pohjois-Savo | 14,7 % |
| 35 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 14,6 % |
| 36 | Kannonkoski | Keski-Suomi | 14,5 % |
| 37 | Kinnula | Keski-Suomi | 14,4 % |
| 38 | Hamina | Kymenlaakso | 14,3 % |
| 38 | Ruokolahti | Etelä-Karjala | 14,3 % |
| 40 | Iisalmi | Pohjois-Savo | 14,2 % |
| 40 | Jämsä | Keski-Suomi | 14,2 % |
| 42 | Kouvola | Kymenlaakso | 14,1 % |
| 42 | Salla | Lappi | 14,1 % |
| 42 | Savukoski | Lappi | 14,1 % |
| 45 | Joutsa | Keski-Suomi | 13,9 % |
| 45 | Kuhmo | Kainuu | 13,9 % |
| 45 | Pyhäjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 13,9 % |
| 45 | Turku | Varsinais-Suomi | 13,9 % |
| 49 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 13,8 % |
| 49 | Merikarvia | Satakunta | 13,8 % |
| 49 | Pori | Satakunta | 13,8 % |
| 52 | Forssa | Kanta-Häme | 13,7 % |
| 52 | Hartola | Päijät-Häme | 13,7 % |
| 52 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 13,7 % |
| 55 | Kärkölä | Päijät-Häme | 13,6 % |
| 55 | Liperi | Pohjois-Karjala | 13,6 % |
| 57 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 13,5 % |
| 58 | Hyrynsalmi | Kainuu | 13,4 % |
| 58 | Siikainen | Satakunta | 13,4 % |
| 58 | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | 13,4 % |
| 58 | Sulkava | Etelä-Savo | 13,4 % |
| 62 | Posio | Lappi | 13,3 % |
| 63 | Vantaa | Uusimaa | 13,1 % |
| 63 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 13,1 % |
| 63 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 13,1 % |
| 66 | Tampere | Pirkanmaa | 13,0 % |
| 66 | Tervo | Pohjois-Savo | 13,0 % |
| 68 | Pomarkku | Satakunta | 12,9 % |
| 68 | Sysmä | Päijät-Häme | 12,9 % |
| 68 | Ylitornio | Lappi | 12,9 % |
| 71 | Hankasalmi | Keski-Suomi | 12,8 % |
| 71 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 12,8 % |
| 71 | Ikaalinen | Pirkanmaa | 12,8 % |
| 71 | Karkkila | Uusimaa | 12,8 % |
| 75 | Iitti | Päijät-Häme | 12,7 % |
| 75 | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | 12,7 % |
| 75 | Myrskylä | Uusimaa | 12,7 % |
| 75 | Orimattila | Päijät-Häme | 12,7 % |
| 75 | Parikkala | Etelä-Karjala | 12,7 % |
| 75 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 12,7 % |
| 81 | Kankaanpää | Satakunta | 12,6 % |
| 81 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 12,6 % |
| 83 | Harjavalta | Satakunta | 12,5 % |
| 84 | Enonkoski | Etelä-Savo | 12,4 % |
| 84 | Leppävirta | Pohjois-Savo | 12,4 % |
| 84 | Mikkeli | Etelä-Savo | 12,4 % |
| 84 | Pihtipudas | Keski-Suomi | 12,4 % |
| 84 | Savitaipale | Etelä-Karjala | 12,4 % |
| 89 | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 12,3 % |
| 89 | Kerava | Uusimaa | 12,3 % |
| 89 | Keuruu | Keski-Suomi | 12,3 % |
| 89 | Kuusamo | Pohjois-Pohjanmaa | 12,3 % |
| 89 | Luumäki | Etelä-Karjala | 12,3 % |
| 89 | Viitasaari | Keski-Suomi | 12,3 % |
| 95 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 12,2 % |
| 95 | Kuopio | Pohjois-Savo | 12,2 % |
| 95 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 12,2 % |
| 98 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 12,1 % |
| 98 | Helsinki | Uusimaa | 12,1 % |
| 98 | Karstula | Keski-Suomi | 12,1 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Työttömien osuus työvoimasta |
|---|---|---|---|
| 294 | Närpiö | Pohjanmaa | 4,6 % |
| 295 | Geta | Ahvenanmaa | 4,5 % |
| 295 | Maalahti | Pohjanmaa | 4,5 % |
| 297 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 4,1 % |
| 298 | Lemland | Ahvenanmaa | 4,0 % |
| 299 | Mustasaari | Pohjanmaa | 3,9 % |
| 300 | Finström | Ahvenanmaa | 3,7 % |
| 301 | Jomala | Ahvenanmaa | 3,6 % |
| 302 | Saltvik | Ahvenanmaa | 3,5 % |
| 303 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 3,2 % |
| 304 | Föglö | Ahvenanmaa | 2,6 % |
| 305 | Luoto | Pohjanmaa | 2,5 % |
| 306 | Sottunga | Ahvenanmaa | 2,4 % |
| 307 | Brändö | Ahvenanmaa | 2,3 % |
| 308 | Lumparland | Ahvenanmaa | 0,6 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Pohjois-Karjala15,9 %
- Kymenlaakso14,7 %
- Päijät-Häme14,6 %
- Etelä-Karjala14,5 %
- Keski-Suomi14,4 %
- Etelä-Savo12,8 %
- Pohjois-Savo12,5 %
- Pohjois-Pohjanmaa12,5 %
- Kainuu12,1 %
- Satakunta11,5 %
- Pirkanmaa11,5 %
- Uusimaa11,2 %
- Varsinais-Suomi11,0 %
- Kanta-Häme10,9 %
- Lappi10,1 %
- Keski-Pohjanmaa9,2 %
- Etelä-Pohjanmaa8,8 %
- Pohjanmaa7,0 %
- Ahvenanmaa5,1 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Työttömien osuus työvoimasta”?
Tunnusluvussa ”Työttömien osuus työvoimasta” kärjessä on Puolanka arvolla 21,0 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 10,7 %.