Asuminen · 2025
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: kuntien sijoitukset
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Kökar on kärjessä arvolla 37,6 % ja Kempele viimeisenä arvolla 5,8 %. 308 kunnan mediaani on 17,1 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Kökar | Ahvenanmaa | 37,6 % |
| 2 | Brändö | Ahvenanmaa | 35,5 % |
| 3 | Pelkosenniemi | Lappi | 34,1 % |
| 4 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 32,2 % |
| 5 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 32,0 % |
| 6 | Utsjoki | Lappi | 31,0 % |
| 7 | Hanko | Uusimaa | 30,7 % |
| 8 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 30,6 % |
| 9 | Hyrynsalmi | Kainuu | 30,2 % |
| 10 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 29,8 % |
| 11 | Ristijärvi | Kainuu | 28,6 % |
| 12 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 28,4 % |
| 13 | Puumala | Etelä-Savo | 28,1 % |
| 14 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 28,0 % |
| 15 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 27,8 % |
| 15 | Salla | Lappi | 27,8 % |
| 17 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 27,4 % |
| 17 | Siikainen | Satakunta | 27,4 % |
| 19 | Hartola | Päijät-Häme | 27,1 % |
| 20 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 27,0 % |
| 21 | Multia | Keski-Suomi | 26,7 % |
| 22 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 26,5 % |
| 23 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 26,4 % |
| 24 | Sottunga | Ahvenanmaa | 26,3 % |
| 25 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 26,2 % |
| 25 | Kannonkoski | Keski-Suomi | 26,2 % |
| 25 | Kolari | Lappi | 26,2 % |
| 25 | Soini | Etelä-Pohjanmaa | 26,2 % |
| 25 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 26,2 % |
| 30 | Enonkoski | Etelä-Savo | 26,1 % |
| 30 | Föglö | Ahvenanmaa | 26,1 % |
| 32 | Juupajoki | Pirkanmaa | 25,9 % |
| 33 | Kaavi | Pohjois-Savo | 25,7 % |
| 33 | Keitele | Pohjois-Savo | 25,7 % |
| 35 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 25,6 % |
| 35 | Posio | Lappi | 25,6 % |
| 35 | Puolanka | Kainuu | 25,6 % |
| 38 | Kemijärvi | Lappi | 25,3 % |
| 38 | Ylitornio | Lappi | 25,3 % |
| 40 | Kaskinen | Pohjanmaa | 25,0 % |
| 41 | Sulkava | Etelä-Savo | 24,9 % |
| 41 | Siikalatva | Pohjois-Pohjanmaa | 24,9 % |
| 43 | Luhanka | Keski-Suomi | 24,7 % |
| 44 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 24,5 % |
| 44 | Pello | Lappi | 24,5 % |
| 46 | Enontekiö | Lappi | 24,3 % |
| 46 | Lestijärvi | Keski-Pohjanmaa | 24,3 % |
| 48 | Virolahti | Kymenlaakso | 24,2 % |
| 49 | Parikkala | Etelä-Karjala | 24,1 % |
| 49 | Vesanto | Pohjois-Savo | 24,1 % |
| 51 | Hirvensalmi | Etelä-Savo | 24,0 % |
| 51 | Ruovesi | Pirkanmaa | 24,0 % |
| 53 | Kihniö | Pirkanmaa | 23,7 % |
| 54 | Padasjoki | Päijät-Häme | 23,5 % |
| 54 | Paltamo | Kainuu | 23,5 % |
| 56 | Polvijärvi | Pohjois-Karjala | 23,4 % |
| 56 | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | 23,4 % |
| 56 | Tervo | Pohjois-Savo | 23,4 % |
| 59 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 23,3 % |
| 59 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 23,3 % |
| 61 | Rantasalmi | Etelä-Savo | 22,9 % |
| 61 | Tohmajärvi | Pohjois-Karjala | 22,9 % |
| 63 | Juuka | Pohjois-Karjala | 22,8 % |
| 63 | Sysmä | Päijät-Häme | 22,8 % |
| 65 | Pomarkku | Satakunta | 22,7 % |
| 66 | Inari | Lappi | 22,6 % |
| 66 | Karvia | Satakunta | 22,6 % |
| 68 | Savukoski | Lappi | 22,5 % |
| 69 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 22,4 % |
| 69 | Pyhäjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 22,4 % |
| 69 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 22,4 % |
| 72 | Kuortane | Etelä-Pohjanmaa | 22,3 % |
| 72 | Ähtäri | Etelä-Pohjanmaa | 22,3 % |
| 74 | Geta | Ahvenanmaa | 22,2 % |
| 74 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 22,2 % |
| 74 | Vårdö | Ahvenanmaa | 22,2 % |
| 77 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 22,0 % |
| 77 | Mäntyharju | Etelä-Savo | 22,0 % |
| 77 | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | 22,0 % |
| 80 | Kinnula | Keski-Suomi | 21,8 % |
| 81 | Kittilä | Lappi | 21,7 % |
| 81 | Pyhäjoki | Pohjois-Pohjanmaa | 21,7 % |
| 83 | Joutsa | Keski-Suomi | 21,6 % |
| 83 | Karstula | Keski-Suomi | 21,6 % |
| 83 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 21,6 % |
| 83 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 21,6 % |
| 87 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 21,5 % |
| 88 | Ranua | Lappi | 21,4 % |
| 88 | Tervola | Lappi | 21,4 % |
| 88 | Vöyri | Pohjanmaa | 21,4 % |
| 91 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 21,3 % |
| 92 | Konnevesi | Keski-Suomi | 21,2 % |
| 92 | Siikajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 21,2 % |
| 94 | Savitaipale | Etelä-Karjala | 21,1 % |
| 94 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 21,1 % |
| 96 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 21,0 % |
| 97 | Suomussalmi | Kainuu | 20,9 % |
| 98 | Kuhmo | Kainuu | 20,7 % |
| 99 | Korsnäs | Pohjanmaa | 20,6 % |
| 99 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 20,6 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Espoo | Uusimaa | 8,0 % |
| 294 | Muurame | Keski-Suomi | 8,0 % |
| 294 | Mäntsälä | Uusimaa | 8,0 % |
| 297 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 7,8 % |
| 298 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 7,7 % |
| 299 | Nokia | Pirkanmaa | 7,5 % |
| 299 | Nurmijärvi | Uusimaa | 7,5 % |
| 301 | Pirkkala | Pirkanmaa | 7,3 % |
| 302 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 7,1 % |
| 302 | Tuusula | Uusimaa | 7,1 % |
| 304 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 6,7 % |
| 305 | Rusko | Varsinais-Suomi | 6,2 % |
| 306 | Lempäälä | Pirkanmaa | 6,1 % |
| 307 | Masku | Varsinais-Suomi | 5,9 % |
| 308 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 5,8 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Lappi18,1 %
- Etelä-Savo17,0 %
- Kainuu16,3 %
- Ahvenanmaa16,0 %
- Etelä-Pohjanmaa15,3 %
- Satakunta14,7 %
- Pohjois-Karjala14,1 %
- Keski-Pohjanmaa13,3 %
- Pohjanmaa13,3 %
- Kymenlaakso13,0 %
- Etelä-Karjala12,9 %
- Keski-Suomi12,6 %
- Pohjois-Savo12,6 %
- Kanta-Häme11,8 %
- Päijät-Häme11,8 %
- Pohjois-Pohjanmaa11,4 %
- Varsinais-Suomi11,3 %
- Uusimaa9,9 %
- Pirkanmaa9,7 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”?
Tunnusluvussa ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” kärjessä on Kökar arvolla 37,6 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 17,1 %.