Energia · 2025
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: kuntien sijoitukset
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Evijärvi on kärjessä arvolla 75,0 % ja Närpiö viimeisenä arvolla 20,6 %. 308 kunnan mediaani on 39,8 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 75,0 % |
| 2 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 70,4 % |
| 3 | Inari | Lappi | 64,6 % |
| 4 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 63,4 % |
| 5 | Mäntsälä | Uusimaa | 61,9 % |
| 6 | Pornainen | Uusimaa | 61,8 % |
| 7 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 60,5 % |
| 8 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 60,0 % |
| 9 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 59,1 % |
| 10 | Utsjoki | Lappi | 58,9 % |
| 11 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 58,3 % |
| 11 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 58,3 % |
| 13 | Loppi | Kanta-Häme | 58,0 % |
| 14 | Järvenpää | Uusimaa | 56,2 % |
| 15 | Hausjärvi | Kanta-Häme | 56,1 % |
| 15 | Jokioinen | Kanta-Häme | 56,1 % |
| 17 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 55,9 % |
| 17 | Tuusula | Uusimaa | 55,9 % |
| 19 | Keminmaa | Lappi | 55,7 % |
| 20 | Liperi | Pohjois-Karjala | 55,6 % |
| 21 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 55,5 % |
| 22 | Riihimäki | Kanta-Häme | 55,1 % |
| 23 | Nurmijärvi | Uusimaa | 54,9 % |
| 24 | Siuntio | Uusimaa | 54,7 % |
| 25 | Lieto | Varsinais-Suomi | 53,8 % |
| 25 | Vihti | Uusimaa | 53,8 % |
| 27 | Hattula | Kanta-Häme | 53,4 % |
| 28 | Aura | Varsinais-Suomi | 53,2 % |
| 29 | Orimattila | Päijät-Häme | 52,1 % |
| 30 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | 52,0 % |
| 31 | Inkoo | Uusimaa | 51,9 % |
| 31 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 51,9 % |
| 33 | Loviisa | Uusimaa | 51,1 % |
| 34 | Askola | Uusimaa | 50,6 % |
| 35 | Kärkölä | Päijät-Häme | 50,1 % |
| 35 | Tornio | Lappi | 50,1 % |
| 37 | Pälkäne | Pirkanmaa | 50,0 % |
| 38 | Pukkila | Uusimaa | 49,8 % |
| 39 | Rautalampi | Pohjois-Savo | 49,4 % |
| 40 | Kirkkonummi | Uusimaa | 49,3 % |
| 41 | Lohja | Uusimaa | 49,2 % |
| 42 | Myrskylä | Uusimaa | 49,0 % |
| 43 | Tammela | Kanta-Häme | 48,9 % |
| 44 | Akaa | Pirkanmaa | 48,8 % |
| 45 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 48,5 % |
| 45 | Kolari | Lappi | 48,5 % |
| 47 | Rovaniemi | Lappi | 48,3 % |
| 48 | Lumparland | Ahvenanmaa | 47,9 % |
| 48 | Säkylä | Satakunta | 47,9 % |
| 50 | Paimio | Varsinais-Suomi | 47,7 % |
| 50 | Pori | Satakunta | 47,7 % |
| 52 | Hamina | Kymenlaakso | 47,3 % |
| 52 | Masku | Varsinais-Suomi | 47,3 % |
| 54 | Isokyrö | Etelä-Pohjanmaa | 47,2 % |
| 55 | Hyrynsalmi | Kainuu | 47,1 % |
| 56 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | 47,0 % |
| 56 | Sipoo | Uusimaa | 47,0 % |
| 56 | Uurainen | Keski-Suomi | 47,0 % |
| 59 | Muonio | Lappi | 46,9 % |
| 59 | Ylitornio | Lappi | 46,9 % |
| 61 | Humppila | Kanta-Häme | 46,8 % |
| 61 | Janakkala | Kanta-Häme | 46,8 % |
| 63 | Vantaa | Uusimaa | 46,7 % |
| 63 | Pyhtää | Kymenlaakso | 46,7 % |
| 65 | Kemi | Lappi | 46,6 % |
| 65 | Laukaa | Keski-Suomi | 46,6 % |
| 65 | Lestijärvi | Keski-Pohjanmaa | 46,6 % |
| 65 | Virolahti | Kymenlaakso | 46,6 % |
| 69 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 46,5 % |
| 69 | Kökar | Ahvenanmaa | 46,5 % |
| 69 | Porvoo | Uusimaa | 46,5 % |
| 69 | Ypäjä | Kanta-Häme | 46,5 % |
| 73 | Hollola | Päijät-Häme | 46,4 % |
| 74 | Kittilä | Lappi | 46,3 % |
| 74 | Orivesi | Pirkanmaa | 46,3 % |
| 74 | Ristijärvi | Kainuu | 46,3 % |
| 74 | Rusko | Varsinais-Suomi | 46,3 % |
| 74 | Sodankylä | Lappi | 46,3 % |
| 79 | Iisalmi | Pohjois-Savo | 46,1 % |
| 80 | Leppävirta | Pohjois-Savo | 45,7 % |
| 81 | Eurajoki | Satakunta | 45,5 % |
| 82 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 45,4 % |
| 82 | Tohmajärvi | Pohjois-Karjala | 45,4 % |
| 84 | Lempäälä | Pirkanmaa | 45,3 % |
| 84 | Savonlinna | Etelä-Savo | 45,3 % |
| 84 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 45,3 % |
| 87 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 45,1 % |
| 88 | Muurame | Keski-Suomi | 45,0 % |
| 89 | Marttila | Varsinais-Suomi | 44,9 % |
| 89 | Äänekoski | Keski-Suomi | 44,9 % |
| 91 | Simo | Lappi | 44,8 % |
| 91 | Suonenjoki | Pohjois-Savo | 44,8 % |
| 93 | Ulvila | Satakunta | 44,5 % |
| 94 | Kangasala | Pirkanmaa | 44,4 % |
| 94 | Kannus | Keski-Pohjanmaa | 44,4 % |
| 94 | Vesilahti | Pirkanmaa | 44,4 % |
| 97 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 43,9 % |
| 98 | Enonkoski | Etelä-Savo | 43,6 % |
| 99 | Asikkala | Päijät-Häme | 43,5 % |
| 99 | Toivakka | Keski-Suomi | 43,5 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Kannonkoski | Keski-Suomi | 28,4 % |
| 295 | Kauniainen | Uusimaa | 27,8 % |
| 296 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 27,7 % |
| 297 | Helsinki | Uusimaa | 27,5 % |
| 298 | Luoto | Pohjanmaa | 26,9 % |
| 299 | Salla | Lappi | 26,8 % |
| 300 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 26,5 % |
| 301 | Savukoski | Lappi | 25,9 % |
| 302 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 25,0 % |
| 303 | Multia | Keski-Suomi | 24,4 % |
| 304 | Vöyri | Pohjanmaa | 23,9 % |
| 305 | Korsnäs | Pohjanmaa | 22,9 % |
| 306 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 21,7 % |
| 307 | Karvia | Satakunta | 20,7 % |
| 308 | Närpiö | Pohjanmaa | 20,6 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Kanta-Häme48,6 %
- Pohjois-Karjala47,4 %
- Lappi47,0 %
- Satakunta43,8 %
- Etelä-Savo40,4 %
- Pohjois-Pohjanmaa40,2 %
- Päijät-Häme39,5 %
- Kymenlaakso39,5 %
- Pohjois-Savo39,1 %
- Varsinais-Suomi39,1 %
- Keski-Suomi38,9 %
- Uusimaa38,7 %
- Keski-Pohjanmaa38,2 %
- Kainuu37,6 %
- Pirkanmaa37,5 %
- Etelä-Pohjanmaa35,6 %
- Etelä-Karjala35,2 %
- Pohjanmaa32,8 %
- Ahvenanmaa30,1 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”?
Tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” kärjessä on Evijärvi arvolla 75,0 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 39,8 %.