Talous · 2024
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: kuntien sijoitukset
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Kauniainen on kärjessä arvolla 49 710 €/vuosi ja Rautavaara viimeisenä arvolla 24 794 €/vuosi. 308 kunnan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani |
|---|---|---|---|
| 1 | Kauniainen | Uusimaa | 49 710 €/vuosi |
| 2 | Jomala | Ahvenanmaa | 36 840 €/vuosi |
| 3 | Lemland | Ahvenanmaa | 36 618 €/vuosi |
| 4 | Espoo | Uusimaa | 36 236 €/vuosi |
| 5 | Sipoo | Uusimaa | 36 127 €/vuosi |
| 6 | Kirkkonummi | Uusimaa | 35 837 €/vuosi |
| 7 | Brändö | Ahvenanmaa | 35 701 €/vuosi |
| 8 | Sottunga | Ahvenanmaa | 35 446 €/vuosi |
| 9 | Inkoo | Uusimaa | 35 205 €/vuosi |
| 10 | Pornainen | Uusimaa | 35 170 €/vuosi |
| 11 | Siuntio | Uusimaa | 35 080 €/vuosi |
| 12 | Tuusula | Uusimaa | 34 896 €/vuosi |
| 13 | Pirkkala | Pirkanmaa | 34 886 €/vuosi |
| 14 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 34 820 €/vuosi |
| 15 | Masku | Varsinais-Suomi | 34 625 €/vuosi |
| 16 | Nurmijärvi | Uusimaa | 34 413 €/vuosi |
| 17 | Naantali | Varsinais-Suomi | 34 360 €/vuosi |
| 18 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 34 280 €/vuosi |
| 19 | Lieto | Varsinais-Suomi | 34 158 €/vuosi |
| 20 | Rusko | Varsinais-Suomi | 34 157 €/vuosi |
| 21 | Vesilahti | Pirkanmaa | 34 047 €/vuosi |
| 22 | Lumparland | Ahvenanmaa | 33 987 €/vuosi |
| 23 | Saltvik | Ahvenanmaa | 33 918 €/vuosi |
| 24 | Porvoo | Uusimaa | 33 839 €/vuosi |
| 25 | Vihti | Uusimaa | 33 768 €/vuosi |
| 26 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 33 654 €/vuosi |
| 27 | Helsinki | Uusimaa | 33 525 €/vuosi |
| 28 | Lempäälä | Pirkanmaa | 33 417 €/vuosi |
| 29 | Föglö | Ahvenanmaa | 33 411 €/vuosi |
| 30 | Eckerö | Ahvenanmaa | 33 342 €/vuosi |
| 31 | Mustasaari | Pohjanmaa | 33 283 €/vuosi |
| 32 | Eurajoki | Satakunta | 33 264 €/vuosi |
| 33 | Hammarland | Ahvenanmaa | 33 169 €/vuosi |
| 34 | Muurame | Keski-Suomi | 33 137 €/vuosi |
| 35 | Askola | Uusimaa | 32 889 €/vuosi |
| 36 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 32 869 €/vuosi |
| 37 | Järvenpää | Uusimaa | 32 783 €/vuosi |
| 38 | Finström | Ahvenanmaa | 32 738 €/vuosi |
| 39 | Hattula | Kanta-Häme | 32 616 €/vuosi |
| 40 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 32 483 €/vuosi |
| 41 | Parainen | Varsinais-Suomi | 32 452 €/vuosi |
| 42 | Kittilä | Lappi | 32 416 €/vuosi |
| 42 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 32 416 €/vuosi |
| 44 | Vårdö | Ahvenanmaa | 32 409 €/vuosi |
| 45 | Mäntsälä | Uusimaa | 32 377 €/vuosi |
| 46 | Pyhtää | Kymenlaakso | 32 369 €/vuosi |
| 47 | Keminmaa | Lappi | 32 335 €/vuosi |
| 48 | Paimio | Varsinais-Suomi | 32 320 €/vuosi |
| 49 | Sund | Ahvenanmaa | 32 173 €/vuosi |
| 50 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 32 112 €/vuosi |
| 51 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 31 902 €/vuosi |
| 52 | Kangasala | Pirkanmaa | 31 888 €/vuosi |
| 53 | Hyvinkää | Uusimaa | 31 874 €/vuosi |
| 54 | Inari | Lappi | 31 869 €/vuosi |
| 55 | Tammela | Kanta-Häme | 31 724 €/vuosi |
| 56 | Lohja | Uusimaa | 31 700 €/vuosi |
| 57 | Nokia | Pirkanmaa | 31 691 €/vuosi |
| 58 | Hollola | Päijät-Häme | 31 642 €/vuosi |
| 59 | Laihia | Pohjanmaa | 31 554 €/vuosi |
| 60 | Kerava | Uusimaa | 31 435 €/vuosi |
| 61 | Hausjärvi | Kanta-Häme | 31 429 €/vuosi |
| 62 | Sodankylä | Lappi | 31 390 €/vuosi |
| 63 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 31 331 €/vuosi |
| 64 | Vantaa | Uusimaa | 31 322 €/vuosi |
| 65 | Raisio | Varsinais-Suomi | 31 319 €/vuosi |
| 66 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 31 122 €/vuosi |
| 67 | Janakkala | Kanta-Häme | 31 077 €/vuosi |
| 68 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 31 004 €/vuosi |
| 69 | Tornio | Lappi | 30 939 €/vuosi |
| 70 | Rauma | Satakunta | 30 913 €/vuosi |
| 71 | Muonio | Lappi | 30 869 €/vuosi |
| 72 | Maalahti | Pohjanmaa | 30 864 €/vuosi |
| 73 | Hanko | Uusimaa | 30 854 €/vuosi |
| 74 | Loviisa | Uusimaa | 30 801 €/vuosi |
| 75 | Loppi | Kanta-Häme | 30 769 €/vuosi |
| 76 | Puumala | Etelä-Savo | 30 743 €/vuosi |
| 77 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 30 737 €/vuosi |
| 78 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 30 732 €/vuosi |
| 79 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 30 726 €/vuosi |
| 80 | Ruokolahti | Etelä-Karjala | 30 657 €/vuosi |
| 81 | Aura | Varsinais-Suomi | 30 652 €/vuosi |
| 82 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 30 641 €/vuosi |
| 83 | Pelkosenniemi | Lappi | 30 639 €/vuosi |
| 84 | Luhanka | Keski-Suomi | 30 592 €/vuosi |
| 84 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 30 592 €/vuosi |
| 86 | Sotkamo | Kainuu | 30 567 €/vuosi |
| 87 | Vöyri | Pohjanmaa | 30 549 €/vuosi |
| 88 | Pukkila | Uusimaa | 30 458 €/vuosi |
| 89 | Utsjoki | Lappi | 30 387 €/vuosi |
| 90 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 30 350 €/vuosi |
| 91 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 30 305 €/vuosi |
| 92 | Riihimäki | Kanta-Häme | 30 298 €/vuosi |
| 93 | Leppävirta | Pohjois-Savo | 30 274 €/vuosi |
| 94 | Myrskylä | Uusimaa | 30 270 €/vuosi |
| 95 | Eura | Satakunta | 30 256 €/vuosi |
| 96 | Jokioinen | Kanta-Häme | 30 244 €/vuosi |
| 97 | Simo | Lappi | 30 232 €/vuosi |
| 98 | Pyhäjoki | Pohjois-Pohjanmaa | 30 227 €/vuosi |
| 99 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 30 164 €/vuosi |
| 100 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 30 155 €/vuosi |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani |
|---|---|---|---|
| 294 | Puolanka | Kainuu | 26 513 €/vuosi |
| 295 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 26 490 €/vuosi |
| 296 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 26 471 €/vuosi |
| 297 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 26 362 €/vuosi |
| 298 | Pielavesi | Pohjois-Savo | 26 257 €/vuosi |
| 299 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 26 165 €/vuosi |
| 300 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 26 126 €/vuosi |
| 301 | Juuka | Pohjois-Karjala | 26 043 €/vuosi |
| 302 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 25 966 €/vuosi |
| 303 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 25 794 €/vuosi |
| 304 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 25 685 €/vuosi |
| 305 | Kinnula | Keski-Suomi | 25 684 €/vuosi |
| 306 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 25 173 €/vuosi |
| 307 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 25 101 €/vuosi |
| 308 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 24 794 €/vuosi |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa34 233 €/vuosi
- Uusimaa33 684 €/vuosi
- Kanta-Häme30 321 €/vuosi
- Pohjanmaa30 107 €/vuosi
- Pirkanmaa30 080 €/vuosi
- Varsinais-Suomi30 036 €/vuosi
- Lappi29 970 €/vuosi
- Satakunta29 420 €/vuosi
- Kymenlaakso29 343 €/vuosi
- Keski-Pohjanmaa29 196 €/vuosi
- Pohjois-Pohjanmaa29 188 €/vuosi
- Pohjois-Savo29 108 €/vuosi
- Etelä-Pohjanmaa29 055 €/vuosi
- Päijät-Häme28 879 €/vuosi
- Etelä-Karjala28 836 €/vuosi
- Kainuu28 748 €/vuosi
- Keski-Suomi28 659 €/vuosi
- Etelä-Savo28 551 €/vuosi
- Pohjois-Karjala27 498 €/vuosi
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”?
Tunnusluvussa ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” kärjessä on Kauniainen arvolla 49 710 €/vuosi.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 29 078 €/vuosi.