Toholampi: väkiluku ja tilastot
Toholampi: väkiluku on 2 750 (2025), pinta-ala 609,2 km² ja väestötiheys 4,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 223 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,9 % vuosina 2015–2025.
- 2 750 asukasta
- 609,2 km²
- 4 as./km²
- 94 m

Toholampi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Pohjanmaa: 8 kunnasta Toholampi on väkiluvultaan sijalla 5.
Ruotsinkielisten osuus: Toholampi 0,1 %, Keski-Pohjanmaa keskimäärin 8,6 %, koko maassa 5,0 %.
Kerrostaloasuntojen osuus: Toholampi 2,7 %, Keski-Pohjanmaa keskimäärin 25,8 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,8 %.
Tiesitkö?
Toholampi: väestönkehitys
Toholampi: väkiluku oli 3 311 vuonna 2015 ja 2 750 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 966 |
| 2021 | 2 938 |
| 2022 | 2 903 |
| 2023 | 2 849 |
| 2024 | 2 799 |
| 2025 | 2 750 |
Toholampi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,9 % | 17,0 % | 13,3 % | sija 66/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 32,4 % | 25,3 % | 31,4 % | sija 136/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,0 vuotta | 43,9 | 48,6 | sija 172/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 8,6 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,3 % | 4,0 % | 3,4 % | sija 221/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 623 kpl | 35 784 | 3 258 449 | sija 230/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,9 % | 5,1 % | 8,4 % | sija 238/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,7 % | 22,6 % | 14,5 % | sija 217/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 70,9 % | 56,6 % | 64,9 % | sija 86/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 2,7 % | 25,8 % | 10,8 % | sija 256/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,0 % | 13,3 % | 17,1 % | sija 77/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 53,1 /1 000 as. | 62,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 244/308 |
Energia
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,2 % | 15,3 % | 3,8 % | sija 73/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 41,7 % | 38,2 % | 39,8 % | sija 126/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,0 % | 8,1 % | 5,5 % | sija 173/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,4 % | 23,8 % | 17,2 % | sija 186/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 29,8 % | 14,5 % | 28,9 % | sija 148/308 |
Talous
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 505 kpl | 7 851 | 600 547 | sija 210/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 180,4 /1 000 as. | 115,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 66/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 403 €/vuosi | 29 196 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 256/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 989 kpl | 28 357 | 2 423 433 | sija 203/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,8 % | 9,2 % | 10,7 % | sija 214/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,2 % | 77,5 % | 75,4 % | sija 123/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 559 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 203/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,7 % | 12,2 % | 14,2 % | sija 142/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 20,7 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 243/308 |
Toholampi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus18,8 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,4 % ×7,6
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,3 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi10,7 % ×2,1
- Koulutus7,8 % ×1,1
- Rakentaminen4,9 % ×0,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,9 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,1 % ×0,4
Toholampi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Toholampi?
Kunnassa Toholampi on 2 750 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 223 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Toholampi pinta-ala?
Kunnan Toholampi pinta-ala on 609,2 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Toholampi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Toholampi väkiluku muuttui luvusta 3 311 lukuun 2 750 (−16,9 %).
Missä Toholampi sijaitsee?
Toholampi sijaitsee maakunnassa Keski-Pohjanmaa. Leveysaste 63,772, pituusaste 24,250.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Toholampi?
Kunnassa Toholampi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Toholampi?
Kunnassa Toholampi tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 2,7 % (2025). Se on sijalla 256 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Toholampi naapurikunnat?
Kunnan Toholampi lähimmät kunnat ovat Sievi (20 km), Kannus (22 km), Lestijärvi (34 km), Halsua (35 km), Ylivieska (36 km).