Nivala: väkiluku ja tilastot
Nivala: väkiluku on 10 300 (2025), pinta-ala 527,4 km² ja väestötiheys 19,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 93 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −5,3 % vuosina 2015–2025.
- 10 300 asukasta
- 527,4 km²
- 20 as./km²

Nivala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Nivala on väkiluvultaan sijalla 7.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Nivala 20,2 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 16,6 %, koko maassa 14,3 %.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Nivala 19,8 /1 000 as., Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 75,4 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,6 %.
Tiesitkö?
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 73 859 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Sievi, 22,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Raahe (23 413 asukasta), 87 km:n päässä.
Nivala: väestönkehitys
Nivala: väkiluku oli 10 876 vuonna 2015 ja 10 300 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 10 500 |
| 2021 | 10 396 |
| 2022 | 10 419 |
| 2023 | 10 454 |
| 2024 | 10 378 |
| 2025 | 10 300 |
Nivala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 20,2 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 13/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 24,6 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 246/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 41,9 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 282/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,5 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 274/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 5 209 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 103/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,1 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 256/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 22,9 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 81/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 66,1 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 141/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 8,7 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 179/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 13,6 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 212/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 19,8 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 280/308 |
Energia
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,3 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 51/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,1 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 170/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,3 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 83/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,3 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 187/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 25,9 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 180/308 |
Talous
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 249 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 102/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 120,4 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 210/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 613 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 240/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 142 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 104/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 842 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 90/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 181/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,5 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 110/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 542 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 237/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,3 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 122/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 20,0 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 258/308 |
Nivala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus18,6 % ×1,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,3 % ×0,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous11,1 % ×4,5
- Rakentaminen10,4 % ×1,6
- Koulutus10,0 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,8 % ×0,7
- Kaivostoiminta ja louhinta4,7 % ×18,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,8 % ×0,5
Nivala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Nivala?
Kunnassa Nivala on 10 300 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 93 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Nivala pinta-ala?
Kunnan Nivala pinta-ala on 527,4 km² ja väestötiheys 20 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Nivala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Nivala väkiluku muuttui luvusta 10 876 lukuun 10 300 (−5,3 %).
Missä Nivala sijaitsee?
Nivala sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 63,929, pituusaste 24,978.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Nivala?
Kunnassa Nivala tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 20,2 % (2025). Se on sijalla 13 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Nivala?
Kunnassa Nivala tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 19,8 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 280 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Nivala naapurikunnat?
Kunnan Nivala lähimmät kunnat ovat Sievi (23 km), Haapajärvi (26 km), Ylivieska (27 km), Haapavesi (30 km), Reisjärvi (36 km).