Halsua: väkiluku ja tilastot
Halsua: väkiluku on 975 (2025), pinta-ala 413,0 km² ja väestötiheys 2,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 293 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −20,4 % vuosina 2015–2025.
- 975 asukasta
- 413,0 km²
- 2 as./km²
- 130 m

Halsua lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Pohjanmaa: 8 kunnasta Halsua on väkiluvultaan sijalla 7.
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Halsua 227,4 /1 000 as., Keski-Pohjanmaa keskimäärin 115,8 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Kerrostaloasuntojen osuus: Halsua 0,6 %, Keski-Pohjanmaa keskimäärin 25,8 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,1 %.
Tiesitkö?
- Keski-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Keski-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 57 845 jalkapallokenttää.
- 7,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Halsua: väestönkehitys
Halsua: väkiluku oli 1 225 vuonna 2015 ja 975 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 103 |
| 2021 | 1 083 |
| 2022 | 1 052 |
| 2023 | 1 013 |
| 2024 | 985 |
| 2025 | 975 |
Halsua: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,9 % | 17,0 % | 13,3 % | sija 166/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 38,2 % | 25,3 % | 31,4 % | sija 71/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,8 vuotta | 43,9 | 48,6 | sija 82/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 8,6 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,1 % | 4,0 % | 3,4 % | sija 119/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 633 kpl | 35 784 | 3 258 449 | sija 294/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,1 % | 5,1 % | 8,4 % | sija 233/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,8 % | 22,6 % | 14,5 % | sija 167/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 76,8 % | 56,6 % | 64,9 % | sija 33/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 0,6 % | 25,8 % | 10,8 % | sija 296/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,2 % | 13,3 % | 17,1 % | sija 25/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 222,6 /1 000 as. | 62,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 137/308 |
Energia
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,1 % | 15,3 % | 3,8 % | sija 144/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 33,8 % | 38,2 % | 39,8 % | sija 255/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,0 % | 8,1 % | 5,5 % | sija 55/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,4 % | 23,8 % | 17,2 % | sija 171/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 35,7 % | 14,5 % | 28,9 % | sija 93/308 |
Talous
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 224 kpl | 7 851 | 600 547 | sija 284/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 227,4 /1 000 as. | 115,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 9/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 287 €/vuosi | 29 196 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 201/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 330 kpl | 28 357 | 2 423 433 | sija 290/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,0 % | 9,2 % | 10,7 % | sija 205/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,3 % | 77,5 % | 75,4 % | sija 61/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 658 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 20/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,0 % | 12,2 % | 14,2 % | sija 131/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Halsua | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,1 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 274/308 |
Halsua: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous23,1 % ×9,5
- Teollisuus20,1 % ×1,6
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,6 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi10,9 % ×2,1
- Koulutus7,6 % ×1,0
- Rakentaminen6,4 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus5,8 % ×1,2
- Muu palvelutoiminta2,7 % ×1,1
Halsua kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Halsua?
Kunnassa Halsua on 975 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 293 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Halsua pinta-ala?
Kunnan Halsua pinta-ala on 413,0 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Halsua väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Halsua väkiluku muuttui luvusta 1 225 lukuun 975 (−20,4 %).
Missä Halsua sijaitsee?
Halsua sijaitsee maakunnassa Keski-Pohjanmaa. Leveysaste 63,460, pituusaste 24,172.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Halsua?
Kunnassa Halsua tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 227,4 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Halsua?
Kunnassa Halsua tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 0,6 % (2025). Se on sijalla 296 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Halsua naapurikunnat?
Kunnan Halsua lähimmät kunnat ovat Veteli (19 km), Lestijärvi (26 km), Kaustinen (26 km), Perho (30 km), Toholampi (35 km).