Luumäki: väkiluku ja tilastot
Luumäki: väkiluku on 4 304 (2025), pinta-ala 750,2 km² ja väestötiheys 5,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 182 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,4 % vuosina 2015–2025.
- 4 304 asukasta
- 750,2 km²
- 6 as./km²

Luumäki lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Karjala: 9 kunnasta Luumäki on väkiluvultaan sijalla 5.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Luumäki 727,0 /1 000 as., Etelä-Karjala keskimäärin 161,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Luumäki 669 €/m², Etelä-Karjala keskimäärin 1 354 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,4 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 105 070 jalkapallokenttää.
- 3,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Lemi, 20,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lappeenranta (73 241 asukasta), 37 km:n päässä.
Luumäki: väestönkehitys
Luumäki: väkiluku oli 4 860 vuonna 2015 ja 4 304 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 543 |
| 2021 | 4 473 |
| 2022 | 4 421 |
| 2023 | 4 396 |
| 2024 | 4 358 |
| 2025 | 4 304 |
Luumäki: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,9 % | 11,8 % | 13,3 % | sija 238/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 37,6 % | 29,9 % | 31,4 % | sija 77/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,2 vuotta | 47,8 | 48,6 | sija 74/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,0 % | 6,7 % | 3,4 % | sija 125/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 860 kpl | 77 224 | 3 258 449 | sija 169/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,4 % | 6,0 % | 8,4 % | sija 124/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 17,2 % | 17,9 % | 14,5 % | sija 122/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,2 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 188/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,8 % | 42,9 % | 10,8 % | sija 138/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,4 % | 12,9 % | 17,1 % | sija 133/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 727,0 /1 000 as. | 161,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 28/308 |
Energia
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,8 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 176/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 42,2 % | 35,2 % | 39,8 % | sija 123/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,2 % | 3,7 % | 5,5 % | sija 201/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,2 % | 21,6 % | 17,2 % | sija 155/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 33,2 % | 18,4 % | 28,9 % | sija 110/308 |
Talous
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 708 kpl | 12 571 | 600 547 | sija 167/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 162,5 /1 000 as. | 100,4 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 100/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 034 €/vuosi | 28 836 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 160/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 669 €/m² | 1 354 €/m² | 1 110 €/m² | sija 190/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 150 kpl | 46 362 | 2 423 433 | sija 189/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,3 % | 14,5 % | 10,7 % | sija 89/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,4 % | 69,0 % | 75,4 % | sija 180/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 43,7 /1 000 as. | 53,3 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 64/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 612 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 76/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,0 % | 17,6 % | 14,2 % | sija 131/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Luumäki | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,5 % | 29,4 % | 24,2 % | sija 176/308 |
Luumäki: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,4 % ×1,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous17,9 % ×7,4
- Teollisuus10,6 % ×0,9
- Muu palvelutoiminta8,3 % ×3,2
- Rakentaminen7,6 % ×1,2
- Kuljetus ja varastointi7,6 % ×1,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,3 % ×0,7
- Koulutus6,8 % ×0,9
Luumäki kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Luumäki?
Kunnassa Luumäki on 4 304 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 182 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Luumäki pinta-ala?
Kunnan Luumäki pinta-ala on 750,2 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Luumäki väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Luumäki väkiluku muuttui luvusta 4 860 lukuun 4 304 (−11,4 %).
Missä Luumäki sijaitsee?
Luumäki sijaitsee maakunnassa Etelä-Karjala. Leveysaste 60,917, pituusaste 27,567.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Luumäki?
Kunnassa Luumäki tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 727,0 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 28 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Luumäki?
Kunnassa Luumäki tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 669 €/m² (2025). Se on sijalla 190 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mitkä ovat kunnan Luumäki naapurikunnat?
Kunnan Luumäki lähimmät kunnat ovat Lemi (21 km), Miehikkälä (28 km), Savitaipale (32 km), Lappeenranta (37 km), Virolahti (38 km).