Taipalsaari: väkiluku ja tilastot
Taipalsaari: väkiluku on 4 574 (2025), pinta-ala 345,0 km² ja väestötiheys 13,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 175 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −5,0 % vuosina 2015–2025.
- 4 574 asukasta
- 345,0 km²
- 13 as./km²

Taipalsaari lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Karjala: 9 kunnasta Taipalsaari on väkiluvultaan sijalla 4.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Taipalsaari 36,6 %, Etelä-Karjala keskimäärin 29,4 %, koko maassa 34,2 %.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Taipalsaari 721,5 /1 000 as., Etelä-Karjala keskimäärin 161,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 32,4 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”.
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 48 321 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Lappeenranta, 13,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lappeenranta (73 241 asukasta), 13 km:n päässä.
Taipalsaari: väestönkehitys
Taipalsaari: väkiluku oli 4 815 vuonna 2015 ja 4 574 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 628 |
| 2021 | 4 595 |
| 2022 | 4 559 |
| 2023 | 4 625 |
| 2024 | 4 596 |
| 2025 | 4 574 |
Taipalsaari: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,6 % | 11,8 % | 13,3 % | sija 141/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 30,8 % | 29,9 % | 31,4 % | sija 166/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,6 vuotta | 47,8 | 48,6 | sija 152/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,2 % | 6,7 % | 3,4 % | sija 114/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 400 kpl | 77 224 | 3 258 449 | sija 191/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 6,0 % | 8,4 % | sija 178/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 23,5 % | 17,9 % | 14,5 % | sija 76/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 73,3 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 62/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,5 % | 42,9 % | 10,8 % | sija 245/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 12,9 % | 17,1 % | sija 235/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 721,5 /1 000 as. | 161,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 29/308 |
Energia
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,3 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 66/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,7 % | 35,2 % | 39,8 % | sija 156/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,1 % | 3,7 % | 5,5 % | sija 88/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,7 % | 21,6 % | 17,2 % | sija 181/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 26,6 % | 18,4 % | 28,9 % | sija 172/308 |
Talous
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 536 kpl | 12 571 | 600 547 | sija 205/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 116,6 /1 000 as. | 100,4 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 219/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 112 €/vuosi | 28 836 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 50/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 144 €/m² | 1 354 €/m² | 1 110 €/m² | sija 103/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 775 kpl | 46 362 | 2 423 433 | sija 231/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,3 % | 14,5 % | 10,7 % | sija 130/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,4 % | 69,0 % | 75,4 % | sija 114/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 612 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 76/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,6 % | 17,6 % | 14,2 % | sija 243/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Taipalsaari | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 36,6 % | 29,4 % | 24,2 % | sija 22/308 |
Taipalsaari: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut32,4 % ×1,7
- Kuljetus ja varastointi9,9 % ×1,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,3 % ×3,8
- Koulutus8,9 % ×1,2
- Rakentaminen7,0 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,7 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,7 % ×0,8
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,4 % ×0,7
Taipalsaari kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Taipalsaari?
Kunnassa Taipalsaari on 4 574 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 175 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Taipalsaari pinta-ala?
Kunnan Taipalsaari pinta-ala on 345,0 km² ja väestötiheys 13 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Taipalsaari väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Taipalsaari väkiluku muuttui luvusta 4 815 lukuun 4 574 (−5,0 %).
Missä Taipalsaari sijaitsee?
Taipalsaari sijaitsee maakunnassa Etelä-Karjala. Leveysaste 61,160, pituusaste 28,060.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Taipalsaari?
Kunnassa Taipalsaari tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 36,6 % (2024). Se on sijalla 22 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Taipalsaari?
Kunnassa Taipalsaari tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 721,5 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 29 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Taipalsaari naapurikunnat?
Kunnan Taipalsaari lähimmät kunnat ovat Lappeenranta (13 km), Lemi (18 km), Savitaipale (21 km), Luumäki (38 km), Imatra (39 km).