Tervola: väkiluku ja tilastot
Tervola: väkiluku on 2 837 (2025), pinta-ala 1 559,9 km² ja väestötiheys 1,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 219 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,2 % vuosina 2015–2025.
- 2 837 asukasta
- 1 559,9 km²
- 2 as./km²

Tervola lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Tervola on väkiluvultaan sijalla 14.
Kerrostaloasuntojen osuus: Tervola 1,6 %, Lappi keskimäärin 32,5 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,1 %.
Tiesitkö?
Tervola: väestönkehitys
Tervola: väkiluku oli 3 195 vuonna 2015 ja 2 837 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 925 |
| 2021 | 2 882 |
| 2022 | 2 863 |
| 2023 | 2 831 |
| 2024 | 2 826 |
| 2025 | 2 837 |
Tervola: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,1 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 90/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 31,8 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 146/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,0 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 172/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,0 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 179/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 803 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 221/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,1 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 216/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,9 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 214/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 73,7 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 59/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,6 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 276/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,4 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 88/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 166,0 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 171/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,2 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 198/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,0 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 202/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,6 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 185/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,9 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 146/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 38,2 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 78/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 428 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 232/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 151,5 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 127/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 825 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 113/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 029 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 200/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,4 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 164/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 76,7 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 135/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 560 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 197/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,0 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 160/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tervola | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,9 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 214/308 |
Tervola: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,1 % ×1,1
- Teollisuus18,5 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,7 % ×5,2
- Koulutus7,7 % ×1,0
- Rakentaminen6,6 % ×1,0
- Kuljetus ja varastointi5,6 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,4 % ×0,4
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,3 % ×0,9
Tervola kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tervola?
Kunnassa Tervola on 2 837 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 219 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tervola pinta-ala?
Kunnan Tervola pinta-ala on 1 559,9 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tervola väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tervola väkiluku muuttui luvusta 3 195 lukuun 2 837 (−11,2 %).
Missä Tervola sijaitsee?
Tervola sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 66,087, pituusaste 24,811.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Tervola?
Kunnassa Tervola tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 1,6 % (2025). Se on sijalla 276 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo kunnassa Tervola?
Kunnassa Tervola tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo on 428 kpl (2024). Se on sijalla 232 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 818 kpl.
Mitkä ovat kunnan Tervola naapurikunnat?
Kunnan Tervola lähimmät kunnat ovat Keminmaa (34 km), Tornio (40 km), Kemi (41 km), Simo (49 km), Ylitornio (57 km).