Ranua: väkiluku ja tilastot
Ranua: väkiluku on 3 530 (2025), pinta-ala 3 454,2 km² ja väestötiheys 1,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 200 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,2 % vuosina 2015–2025.
- 3 530 asukasta
- 3 454,2 km²
- 1 as./km²

Ranua lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Ranua on väkiluvultaan sijalla 11.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Ranua 46,1 %, Lappi keskimäärin 19,5 %, koko maassa 12,7 %.
Kerrostaloasuntojen osuus: Ranua 1,6 %, Lappi keskimäärin 32,5 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,0 %.
Tiesitkö?
- Lappi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 483 777 jalkapallokenttää.
- 18,6 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Pudasjärvi, 66,8 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Pudasjärvi (7 168 asukasta), 67 km:n päässä.
Ranua: väestönkehitys
Ranua: väkiluku oli 4 020 vuonna 2015 ja 3 530 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 712 |
| 2021 | 3 670 |
| 2022 | 3 618 |
| 2023 | 3 599 |
| 2024 | 3 570 |
| 2025 | 3 530 |
Ranua: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,7 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 70/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,2 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 116/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,2 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 163/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,0 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 242/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 063 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 207/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,5 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 273/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,1 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 206/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,9 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 143/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,6 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 276/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,4 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 88/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 459,8 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 66/308 |
Energia
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 35,1 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 232/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,1 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 250/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,8 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 212/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 46,1 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 25/308 |
Talous
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 531 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 206/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 148,7 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 136/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 154 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 271/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 842 €/m² | 1 493 €/m² | 1 110 €/m² | sija 152/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 142 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 190/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,8 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 220/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 90,9 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 38/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 531 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 255/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,3 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 82/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Ranua | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,2 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 271/308 |
Ranua: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28,0 % ×1,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus14,7 % ×1,4
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,8 % ×5,7
- Koulutus9,9 % ×1,3
- Rakentaminen6,1 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,4 % ×0,6
- Taide, viihde ja virkistys4,1 % ×2,1
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,2 % ×0,6
Ranua kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Ranua?
Kunnassa Ranua on 3 530 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 200 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Ranua pinta-ala?
Kunnan Ranua pinta-ala on 3 454,2 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Ranua väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Ranua väkiluku muuttui luvusta 4 020 lukuun 3 530 (−12,2 %).
Missä Ranua sijaitsee?
Ranua sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 65,928, pituusaste 26,518.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Ranua?
Kunnassa Ranua tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 46,1 % (2025). Se on sijalla 25 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Ranua?
Kunnassa Ranua tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 1,6 % (2025). Se on sijalla 276 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Ranua naapurikunnat?
Kunnan Ranua lähimmät kunnat ovat Pudasjärvi (67 km), Simo (73 km), Rovaniemi (73 km), Posio (78 km), Tervola (79 km).