Pello: väkiluku ja tilastot
Pello: väkiluku on 3 146 (2025), pinta-ala 1 738,2 km² ja väestötiheys 1,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 209 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,2 % vuosina 2015–2025.
- 3 146 asukasta
- 1 738,2 km²
- 2 as./km²
- 64 m

Pello lukuina
Tärkeimmät tiedot
Lappi: 21 kunnasta Pello on väkiluvultaan sijalla 13.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Pello 3,8 %, Lappi keskimäärin 20,5 %, koko maassa 27,0 %.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Pello 44,8 %, Lappi keskimäärin 28,1 %, koko maassa 23,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,9 %.
Tiesitkö?
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 243 438 jalkapallokenttää.
- 10,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Ylitornio, 51,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Rovaniemi (66 191 asukasta), 84 km:n päässä.
Pello: väestönkehitys
Pello: väkiluku oli 3 623 vuonna 2015 ja 3 146 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 304 |
| 2021 | 3 296 |
| 2022 | 3 262 |
| 2023 | 3 253 |
| 2024 | 3 191 |
| 2025 | 3 146 |
Pello: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,7 % | 13,5 % | 13,3 % | sija 274/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 44,8 % | 28,1 % | 31,4 % | sija 10/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,2 vuotta | 46,2 | 48,6 | sija 26/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,8 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 78/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,6 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 142/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 183 kpl | 109 438 | 3 258 449 | sija 198/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,4 % | 1,6 % | 8,4 % | sija 277/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,8 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 306/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 75,5 % | 48,2 % | 64,9 % | sija 40/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 7,0 % | 32,5 % | 10,8 % | sija 197/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,5 % | 18,1 % | 17,1 % | sija 44/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 367,1 /1 000 as. | 202,2 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 94/308 |
Energia
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,7 % | 10,0 % | 3,8 % | sija 274/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,7 % | 47,0 % | 39,8 % | sija 209/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,0 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 290/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 25,8 % | 15,7 % | 17,2 % | sija 45/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 34,8 % | 19,5 % | 28,9 % | sija 99/308 |
Talous
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 524 kpl | 19 780 | 600 547 | sija 207/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 164,2 /1 000 as. | 112,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 97/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 679 €/vuosi | 29 970 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 177/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 644 €/m² | 1 493 €/m² | 1 110 €/m² | sija 195/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 041 kpl | 74 760 | 2 423 433 | sija 198/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 10,1 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,4 % | 75,5 % | 75,4 % | sija 230/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 53,4 /1 000 as. | 191,7 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 59/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 585 /1 000 as. | 535 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 144/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,8 % | 13,6 % | 14,2 % | sija 139/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Pello | Lappi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,1 % | 29,3 % | 24,2 % | sija 206/308 |
Pello: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28,9 % ×1,5
- Teollisuus11,0 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi10,2 % ×2,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous8,7 % ×3,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,4 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,5 % ×0,9
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,6 % ×1,3
- Koulutus4,5 % ×0,6
Pello kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Pello?
Kunnassa Pello on 3 146 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 209 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Pello pinta-ala?
Kunnan Pello pinta-ala on 1 738,2 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Pello väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Pello väkiluku muuttui luvusta 3 623 lukuun 3 146 (−13,2 %).
Missä Pello sijaitsee?
Pello sijaitsee maakunnassa Lappi. Leveysaste 66,776, pituusaste 23,963.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Pello?
Kunnassa Pello tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 3,8 % (2025). Se on sijalla 306 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Pello?
Kunnassa Pello tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 44,8 % (2025). Se on sijalla 10 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mitkä ovat kunnan Pello naapurikunnat?
Kunnan Pello lähimmät kunnat ovat Ylitornio (52 km), Kolari (62 km), Rovaniemi (84 km), Tervola (85 km), Tornio (103 km).