Rautjärvi: väkiluku ja tilastot
Rautjärvi: väkiluku on 2 888 (2025), pinta-ala 351,5 km² ja väestötiheys 8,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 216 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,3 % vuosina 2015–2025.
- 2 888 asukasta
- 351,5 km²
- 8 as./km²

Rautjärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Karjala: 9 kunnasta Rautjärvi on väkiluvultaan sijalla 8.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Rautjärvi 2,8 %, Etelä-Karjala keskimäärin 17,9 %, koko maassa 27,0 %.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Rautjärvi 0,9 %, Etelä-Karjala keskimäärin 3,7 %, koko maassa 9,3 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 38,4 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 49 227 jalkapallokenttää.
- 2,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Parikkala, 15,2 km:n päässä.
Rautjärvi: väestönkehitys
Rautjärvi: väkiluku oli 3 537 vuonna 2015 ja 2 888 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 146 |
| 2021 | 3 092 |
| 2022 | 3 093 |
| 2023 | 3 032 |
| 2024 | 3 008 |
| 2025 | 2 888 |
Rautjärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,1 % | 11,8 % | 13,3 % | sija 296/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,8 % | 29,9 % | 31,4 % | sija 19/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,1 vuotta | 47,8 | 48,6 | sija 15/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,7 % | 6,7 % | 3,4 % | sija 137/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 146 kpl | 77 224 | 3 258 449 | sija 200/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,5 % | 6,0 % | 8,4 % | sija 90/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 2,8 % | 17,9 % | 14,5 % | sija 308/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 62,0 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 181/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 16,2 % | 42,9 % | 10,8 % | sija 115/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,4 % | 12,9 % | 17,1 % | sija 69/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 429,4 /1 000 as. | 161,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 76/308 |
Energia
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,9 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 83/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 35,7 % | 35,2 % | 39,8 % | sija 225/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,9 % | 3,7 % | 5,5 % | sija 307/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,0 % | 21,6 % | 17,2 % | sija 178/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 40,4 % | 18,4 % | 28,9 % | sija 66/308 |
Talous
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 379 kpl | 12 571 | 600 547 | sija 246/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 126,0 /1 000 as. | 100,4 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 197/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 037 €/vuosi | 28 836 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 216/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 916 kpl | 46 362 | 2 423 433 | sija 213/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 17,6 % | 14,5 % | 10,7 % | sija 13/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 66,2 % | 69,0 % | 75,4 % | sija 294/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 607 /1 000 as. | 538 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 85/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,6 % | 17,6 % | 14,2 % | sija 48/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Rautjärvi | Etelä-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,4 % | 29,4 % | 24,2 % | sija 280/308 |
Rautjärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus38,4 % ×3,1
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,5 % ×0,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,2 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous6,3 % ×2,6
- Koulutus5,4 % ×0,7
- Rakentaminen4,6 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,6 % ×0,6
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,6 % ×0,7
Rautjärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Rautjärvi?
Kunnassa Rautjärvi on 2 888 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 216 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Rautjärvi pinta-ala?
Kunnan Rautjärvi pinta-ala on 351,5 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Rautjärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Rautjärvi väkiluku muuttui luvusta 3 537 lukuun 2 888 (−18,3 %).
Missä Rautjärvi sijaitsee?
Rautjärvi sijaitsee maakunnassa Etelä-Karjala. Leveysaste 61,433, pituusaste 29,350.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Rautjärvi?
Kunnassa Rautjärvi tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 2,8 % (2025). Se on sijalla 308 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Rautjärvi?
Kunnassa Rautjärvi tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,9 % (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mitkä ovat kunnan Rautjärvi naapurikunnat?
Kunnan Rautjärvi lähimmät kunnat ovat Parikkala (15 km), Ruokolahti (32 km), Imatra (41 km), Savonlinna (54 km), Puumala (63 km).