Tampere: väkiluku ja tilastot
Tampere: väkiluku on 263 337 (2025), pinta-ala 526,2 km² ja väestötiheys 500 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 3 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +17,0 % vuosina 2015–2025.
- 263 337 asukasta
- 526,2 km²
- 500 as./km²

Tampere lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Tampere on väkiluvultaan sijalla 1.
Kerrostaloasuntojen osuus: Tampere 77,1 %, Pirkanmaa keskimäärin 52,5 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,2 %.
Tiesitkö?
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluku”.
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestötiheys”.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 73 692 jalkapallokenttää.
- 26,9 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Tampere: väestönkehitys
Tampere: väkiluku oli 225 118 vuonna 2015 ja 263 337 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 241 009 |
| 2021 | 244 223 |
| 2022 | 249 009 |
| 2023 | 255 050 |
| 2024 | 260 180 |
| 2025 | 263 337 |
Tampere: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,3 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 189/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 19,0 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 295/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 41,1 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 295/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,5 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 96/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 7,9 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 36/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 160 413 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 3/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,8 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 201/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 35,9 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 24/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 306/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 77,1 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 2/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,2 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 292/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 11,8 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 290/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 29,7 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 8/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 32,3 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 272/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,0 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 19/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,1 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 141/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,5 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 295/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 22 647 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 3/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 87,0 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 290/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 082 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 153/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 979 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 4/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 139 578 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 2/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,0 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 66/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 69,1 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 274/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 32,7 /1 000 as. | 26,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 76/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 371 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 307/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,6 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 28/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tampere | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 40,1 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 9/308 |
Tampere: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,2 % ×1,0
- Teollisuus11,8 % ×0,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,7 % ×0,9
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta8,8 % ×1,4
- Informaatio ja viestintä8,6 % ×1,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,3 % ×1,1
- Koulutus7,9 % ×1,1
- Rakentaminen4,4 % ×0,7
Tampere kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tampere?
Kunnassa Tampere on 263 337 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 3 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tampere pinta-ala?
Kunnan Tampere pinta-ala on 526,2 km² ja väestötiheys 500 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tampere väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tampere väkiluku muuttui luvusta 225 118 lukuun 263 337 (+17,0 %).
Missä Tampere sijaitsee?
Tampere sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,498, pituusaste 23,760.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Tampere?
Kunnassa Tampere tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 77,1 % (2025). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)” arvo kunnassa Tampere?
Kunnassa Tampere tunnusluvun ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)” arvo on 139 578 kpl (2024). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 778 kpl.
Mitkä ovat kunnan Tampere naapurikunnat?
Kunnan Tampere lähimmät kunnat ovat Pirkkala (6,8 km), Ylöjärvi (11 km), Nokia (14 km), Kangasala (17 km), Lempäälä (20 km).