Vantaa: väkiluku ja tilastot
Vantaa: väkiluku on 252 956 (2025), pinta-ala 238,4 km² ja väestötiheys 1 061 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 4 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +17,9 % vuosina 2015–2025.
- 252 956 asukasta
- 238,4 km²
- 1 061 as./km²

Vantaa lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Vantaa on väkiluvultaan sijalla 3.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Vantaa 16,0 %, Uusimaa keskimäärin 18,6 %, koko maassa 23,8 %.
Suurin toimiala: Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,8 %.
Tiesitkö?
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus”.
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Työttömien osuus työvoimasta”.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Asuntoja yhteensä”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 33 388 jalkapallokenttää.
- 57,0 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Vantaa: väestönkehitys
Vantaa: väkiluku oli 214 605 vuonna 2015 ja 252 956 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 237 231 |
| 2021 | 239 206 |
| 2022 | 242 819 |
| 2023 | 247 443 |
| 2024 | 251 269 |
| 2025 | 252 956 |
Vantaa: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 16,0 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 63/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 16,0 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 304/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 40,2 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 300/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 2,1 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 53/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 18,9 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 3/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 133 315 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 4/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,6 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 302/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 42,8 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 10/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 20,7 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 305/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 68,0 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 4/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,8 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 285/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 2,4 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 302/308 |
Energia
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 27,5 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 11/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,7 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 63/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,8 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 60/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,3 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 203/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,1 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 305/308 |
Talous
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 19 664 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 4/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 78,3 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 300/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 322 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 64/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 675 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 7/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 127 448 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 4/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,1 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 63/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,5 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 225/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 30,9 /1 000 as. | 28,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 77/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 435 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 302/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,1 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 155/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Vantaa | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 31,6 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 56/308 |
Vantaa: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus17,8 % ×1,7
- Kuljetus ja varastointi15,5 % ×3,0
- Terveys- ja sosiaalipalvelut11,4 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta10,9 % ×1,5
- Teollisuus10,8 % ×0,9
- Rakentaminen9,7 % ×1,5
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,1 % ×0,8
- Koulutus4,0 % ×0,5
Vantaa kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Vantaa?
Kunnassa Vantaa on 252 956 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 4 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Vantaa pinta-ala?
Kunnan Vantaa pinta-ala on 238,4 km² ja väestötiheys 1 061 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Vantaa väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Vantaa väkiluku muuttui luvusta 214 605 lukuun 252 956 (+17,9 %).
Missä Vantaa sijaitsee?
Vantaa sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,294, pituusaste 25,040.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Vantaa?
Kunnassa Vantaa tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 16,0 % (2025). Se on sijalla 304 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Asuntoja yhteensä” arvo kunnassa Vantaa?
Kunnassa Vantaa tunnusluvun ”Asuntoja yhteensä” arvo on 133 315 kpl (2025). Se on sijalla 4 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3 342 kpl.
Mitkä ovat kunnan Vantaa naapurikunnat?
Kunnan Vantaa lähimmät kunnat ovat Tuusula (12 km), Kerava (12 km), Helsinki (15 km), Sipoo (15 km), Kauniainen (20 km).