Kangasala: väkiluku ja tilastot
Kangasala: väkiluku on 34 379 (2025), pinta-ala 658,0 km² ja väestötiheys 52,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 34 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +12,3 % vuosina 2015–2025.
- 34 379 asukasta
- 658,0 km²
- 52 as./km²

Kangasala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Kangasala on väkiluvultaan sijalla 3.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Kangasala 4,0 /1 000 as., Pirkanmaa keskimäärin 26,6 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Kangasala 40,2 %, Pirkanmaa keskimäärin 32,5 %, koko maassa 27,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,1 %.
Tiesitkö?
- ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on korkeampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 92 161 jalkapallokenttää.
- 2,8 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Tampere, 16,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Tampere (263 337 asukasta), 17 km:n päässä.
Kangasala: väestönkehitys
Kangasala: väkiluku oli 30 607 vuonna 2015 ja 34 379 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 32 214 |
| 2021 | 32 622 |
| 2022 | 32 959 |
| 2023 | 33 473 |
| 2024 | 33 951 |
| 2025 | 34 379 |
Kangasala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,3 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 39/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,4 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 273/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,7 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 270/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,3 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 221/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 17 643 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 35/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,7 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 141/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 40,2 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 14/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 45,5 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 262/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 37,4 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 45/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 9,1 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 281/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 126,8 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 189/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,7 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 89/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 44,4 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 94/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,9 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 25/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,9 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 92/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,7 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 252/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 3 248 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 36/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 95,7 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 265/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 888 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 52/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 201 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 19/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 8 893 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 44/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,0 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 205/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,4 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 58/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 4,0 /1 000 as. | 26,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 136/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 531 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 255/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 9,2 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 268/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kangasala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 37,6 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 19/308 |
Kangasala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut24,1 % ×1,3
- Teollisuus14,6 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,7 % ×1,0
- Rakentaminen9,4 % ×1,4
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,8 % ×1,2
- Koulutus7,1 % ×1,0
- Kuljetus ja varastointi5,4 % ×1,0
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3,8 % ×0,6
Kangasala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kangasala?
Kunnassa Kangasala on 34 379 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 34 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kangasala pinta-ala?
Kunnan Kangasala pinta-ala on 658,0 km² ja väestötiheys 52 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kangasala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kangasala väkiluku muuttui luvusta 30 607 lukuun 34 379 (+12,3 %).
Missä Kangasala sijaitsee?
Kangasala sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,464, pituusaste 24,065.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kangasala?
Kunnassa Kangasala tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 4,0 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 136 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Kangasala?
Kunnassa Kangasala tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 40,2 % (2025). Se on sijalla 14 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mitkä ovat kunnan Kangasala naapurikunnat?
Kunnan Kangasala lähimmät kunnat ovat Tampere (17 km), Pälkäne (18 km), Valkeakoski (22 km), Pirkkala (22 km), Lempäälä (24 km).