Inkoo: väkiluku ja tilastot
Inkoo: väkiluku on 5 391 (2025), pinta-ala 358,9 km² ja väestötiheys 15,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 161 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −2,7 % vuosina 2015–2025.
- 5 391 asukasta
- 358,9 km²
- 15 as./km²

Inkoo lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Inkoo on väkiluvultaan sijalla 21.
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Inkoo 35 205 €/vuosi, Uusimaa keskimäärin 33 684 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Inkoo 38,1 %, Uusimaa keskimäärin 40,6 %, koko maassa 34,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,8 %.
Tiesitkö?
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Työttömien osuus työvoimasta”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 50 268 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Siuntio, 16,0 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lohja (45 435 asukasta), 23 km:n päässä.
Inkoo: väestönkehitys
Inkoo: väkiluku oli 5 541 vuonna 2015 ja 5 391 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 5 321 |
| 2021 | 5 353 |
| 2022 | 5 384 |
| 2023 | 5 379 |
| 2024 | 5 402 |
| 2025 | 5 391 |
Inkoo: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,6 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 141/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,9 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 207/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,1 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 166/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 50,8 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 31/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,9 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 129/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 843 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 170/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,9 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 70/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 28,3 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 47/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 72,8 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 67/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 11,6 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 148/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 235/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 409,2 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 81/308 |
Energia
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 51,9 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 31/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,8 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 71/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,6 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 150/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,4 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 225/308 |
Talous
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 870 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 146/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 161,1 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 104/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 35 205 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 9/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 697 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 48/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 279 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 182/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 5,5 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 288/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 82,8 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 27/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 599 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 104/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 8,3 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 279/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Inkoo | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 38,1 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 16/308 |
Inkoo: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,8 % ×0,9
- Rakentaminen11,4 % ×1,8
- Teollisuus9,8 % ×0,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,2 % ×3,8
- Kuljetus ja varastointi8,5 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,0 % ×0,7
- Koulutus6,8 % ×0,9
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,6 % ×0,9
Inkoo kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Inkoo?
Kunnassa Inkoo on 5 391 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 161 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Inkoo pinta-ala?
Kunnan Inkoo pinta-ala on 358,9 km² ja väestötiheys 15 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Inkoo väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Inkoo väkiluku muuttui luvusta 5 541 lukuun 5 391 (−2,7 %).
Missä Inkoo sijaitsee?
Inkoo sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,046, pituusaste 24,006.
Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Inkoo?
Kunnassa Inkoo tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 35 205 €/vuosi (2024). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Inkoo?
Kunnassa Inkoo tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 38,1 % (2024). Se on sijalla 16 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mitkä ovat kunnan Inkoo naapurikunnat?
Kunnan Inkoo lähimmät kunnat ovat Siuntio (16 km), Lohja (23 km), Kirkkonummi (26 km), Raasepori (33 km), Espoo (40 km).