Masku: väkiluku ja tilastot
Masku: väkiluku on 9 612 (2025), pinta-ala 175,2 km² ja väestötiheys 54,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 99 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −1,0 % vuosina 2015–2025.
- 9 612 asukasta
- 175,2 km²
- 55 as./km²

Masku lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Masku on väkiluvultaan sijalla 11.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Masku 5,9 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 11,3 %, koko maassa 11,8 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Masku 0,1 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 13,5 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,4 %.
Tiesitkö?
- Varsinais-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 24 545 jalkapallokenttää.
- 2,9 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Nousiainen, 3,2 km:n päässä.
Masku: väestönkehitys
Masku: väkiluku oli 9 706 vuonna 2015 ja 9 612 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 9 543 |
| 2021 | 9 612 |
| 2022 | 9 642 |
| 2023 | 9 619 |
| 2024 | 9 592 |
| 2025 | 9 612 |
Masku: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,7 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 32/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 20,3 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 285/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 43,0 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 263/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,2 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 66/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,1 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 236/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 262 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 128/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,9 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 199/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 33,5 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 32/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 78,3 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 20/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,9 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 222/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 5,9 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 307/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 91,1 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 212/308 |
Energia
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,1 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 303/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 47,3 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 52/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,1 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 33/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 27,5 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 32/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,2 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 261/308 |
Talous
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 001 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 128/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 104,4 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 244/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 34 625 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 15/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 917 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 36/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 347 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 130/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 6,2 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 275/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 85,0 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 12/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 620 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 58/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 5,6 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 305/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Masku | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 35,4 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 31/308 |
Masku: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut24,4 % ×1,3
- Teollisuus14,2 % ×1,1
- Rakentaminen13,8 % ×2,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,2 % ×0,9
- Koulutus8,0 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,1 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous4,1 % ×1,7
- Kuljetus ja varastointi3,8 % ×0,7
Masku kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Masku?
Kunnassa Masku on 9 612 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 99 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Masku pinta-ala?
Kunnan Masku pinta-ala on 175,2 km² ja väestötiheys 55 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Masku väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Masku väkiluku muuttui luvusta 9 706 lukuun 9 612 (−1,0 %).
Missä Masku sijaitsee?
Masku sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,571, pituusaste 22,100.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Masku?
Kunnassa Masku tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 5,9 % (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Masku?
Kunnassa Masku tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 303 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Masku naapurikunnat?
Kunnan Masku lähimmät kunnat ovat Nousiainen (3,2 km), Rusko (7,4 km), Raisio (10 km), Naantali (12 km), Mynämäki (13 km).