Ii: väkiluku ja tilastot
Ii: väkiluku on 9 755 (2025), pinta-ala 1 615,8 km² ja väestötiheys 6,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 98 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +1,0 % vuosina 2015–2025.
- 9 755 asukasta
- 1 615,8 km²
- 6 as./km²

Ii lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Ii on väkiluvultaan sijalla 9.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Ii 0,7 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 3,6 %, koko maassa 7,7 %.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Ii 60,0 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 40,2 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 24,8 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”.
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 226 296 jalkapallokenttää.
- 3,1 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Oulu, 34,0 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Oulu (217 469 asukasta), 34 km:n päässä.
Ii: väestönkehitys
Ii: väkiluku oli 9 663 vuonna 2015 ja 9 755 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 9 848 |
| 2021 | 9 912 |
| 2022 | 9 853 |
| 2023 | 9 766 |
| 2024 | 9 806 |
| 2025 | 9 755 |
Ii: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 20,1 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 14/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 23,7 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 252/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,5 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 275/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 0,7 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 303/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 838 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 114/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 178/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 27,9 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 50/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 74,3 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 53/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,1 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 236/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 13,5 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 214/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 207,7 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 144/308 |
Energia
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 60,0 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 8/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,8 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 113/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,7 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 280/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 22,5 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 200/308 |
Talous
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 929 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 136/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 94,7 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 270/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 583 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 183/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 140 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 106/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 385 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 127/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,6 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 35/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,4 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 201/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 13,4 /1 000 as. | 49,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 119/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 521 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 272/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,9 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 191/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 25,0 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 139/308 |
Ii: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut24,8 % ×1,3
- Teollisuus11,0 % ×0,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,4 % ×1,0
- Koulutus9,6 % ×1,3
- Rakentaminen8,6 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous7,3 % ×3,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,8 % ×0,9
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,3 % ×1,2
Ii kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Ii?
Kunnassa Ii on 9 755 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 98 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Ii pinta-ala?
Kunnan Ii pinta-ala on 1 615,8 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Ii väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Ii väkiluku muuttui luvusta 9 663 lukuun 9 755 (+1,0 %).
Missä Ii sijaitsee?
Ii sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 65,317, pituusaste 25,372.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Ii?
Kunnassa Ii tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 0,7 % (2025). Se on sijalla 303 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Ii?
Kunnassa Ii tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 60,0 % (2025). Se on sijalla 8 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Ii naapurikunnat?
Kunnan Ii lähimmät kunnat ovat Oulu (34 km), Simo (41 km), Hailuoto (45 km), Kempele (45 km), Lumijoki (54 km).