Nousiainen: väkiluku ja tilastot
Nousiainen: väkiluku on 4 667 (2025), pinta-ala 199,0 km² ja väestötiheys 23,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 173 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −4,0 % vuosina 2015–2025.
- 4 667 asukasta
- 199,0 km²
- 24 as./km²

Nousiainen lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Nousiainen on väkiluvultaan sijalla 18.
Pienituloisuusaste: Nousiainen 7,3 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 14,8 %, koko maassa 14,2 %.
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Nousiainen 83,4 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 74,2 %, koko maassa 73,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 16,9 %.
Tiesitkö?
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 27 867 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Masku, 3,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Masku (9 612 asukasta), 3 km:n päässä.
Nousiainen: väestönkehitys
Nousiainen: väkiluku oli 4 859 vuonna 2015 ja 4 667 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 693 |
| 2021 | 4 689 |
| 2022 | 4 644 |
| 2023 | 4 695 |
| 2024 | 4 659 |
| 2025 | 4 667 |
Nousiainen: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,1 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 43/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 22,0 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 268/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 43,4 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 257/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,9 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 72/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,1 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 171/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 220 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 196/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,8 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 84/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 27,6 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 52/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 77,4 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 26/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,3 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 170/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 10,7 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 256/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 63,4 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 232/308 |
Energia
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,9 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 263/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,0 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 151/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,4 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 81/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 27,0 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 38/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 23,2 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 196/308 |
Talous
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 575 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 197/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 123,4 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 201/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 869 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 36/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 659 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 51/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 949 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 207/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 6,1 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 278/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 83,4 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 23/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 625 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 46/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 7,3 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 294/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Nousiainen | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 28,2 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 85/308 |
Nousiainen: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,9 % ×0,9
- Rakentaminen14,1 % ×2,2
- Koulutus11,4 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous10,5 % ×4,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,3 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,2 % ×1,0
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7,1 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi4,2 % ×0,8
Nousiainen kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Nousiainen?
Kunnassa Nousiainen on 4 667 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 173 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Nousiainen pinta-ala?
Kunnan Nousiainen pinta-ala on 199,0 km² ja väestötiheys 24 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Nousiainen väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Nousiainen väkiluku muuttui luvusta 4 859 lukuun 4 667 (−4,0 %).
Missä Nousiainen sijaitsee?
Nousiainen sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,599, pituusaste 22,083.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Nousiainen?
Kunnassa Nousiainen tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 7,3 % (2024). Se on sijalla 294 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo kunnassa Nousiainen?
Kunnassa Nousiainen tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo on 83,4 % (2024). Se on sijalla 23 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 75,4 %.
Mitkä ovat kunnan Nousiainen naapurikunnat?
Kunnan Nousiainen lähimmät kunnat ovat Masku (3,2 km), Rusko (9,9 km), Mynämäki (10 km), Raisio (13 km), Naantali (15 km).