Somero: väkiluku ja tilastot
Somero: väkiluku on 8 339 (2025), pinta-ala 668,1 km² ja väestötiheys 12,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 115 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −8,3 % vuosina 2015–2025.
- 8 339 asukasta
- 668,1 km²
- 12 as./km²

Somero lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Somero on väkiluvultaan sijalla 13.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Somero 2,8 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 10,8 %, koko maassa 9,3 %.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Somero 5,9 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 7,9 %, koko maassa 7,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,6 %.
Tiesitkö?
Somero: väestönkehitys
Somero: väkiluku oli 9 093 vuonna 2015 ja 8 339 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 8 646 |
| 2021 | 8 563 |
| 2022 | 8 426 |
| 2023 | 8 410 |
| 2024 | 8 429 |
| 2025 | 8 339 |
Somero: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,2 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 195/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,2 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 107/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,8 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 100/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,5 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 96/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,9 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 64/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 5 127 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 106/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,5 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 90/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,1 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 206/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 62,3 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 178/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 13,6 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 130/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,2 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 171/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 230,5 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 132/308 |
Energia
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,6 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 77/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 38,2 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 184/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,8 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 265/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,0 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 108/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 31,3 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 124/308 |
Talous
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 411 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 92/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 167,4 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 85/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 184 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 145/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 805 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 159/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 642 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 118/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,1 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 143/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,4 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 180/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 611 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 79/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,4 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 119/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Somero | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,3 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 202/308 |
Somero: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,6 % ×1,1
- Teollisuus15,2 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,5 % ×5,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,4 % ×0,9
- Rakentaminen8,4 % ×1,3
- Koulutus5,5 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,0 % ×0,7
- Rahoitus- ja vakuutustoiminta3,8 % ×1,8
Somero kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Somero?
Kunnassa Somero on 8 339 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 115 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Somero pinta-ala?
Kunnan Somero pinta-ala on 668,1 km² ja väestötiheys 12 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Somero väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Somero väkiluku muuttui luvusta 9 093 lukuun 8 339 (−8,3 %).
Missä Somero sijaitsee?
Somero sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,629, pituusaste 23,514.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Somero?
Kunnassa Somero tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 2,8 % (2025). Se on sijalla 265 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Somero?
Kunnassa Somero tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 5,9 % (2025). Se on sijalla 64 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mitkä ovat kunnan Somero naapurikunnat?
Kunnan Somero lähimmät kunnat ovat Jokioinen (20 km), Koski Tl (21 km), Forssa (21 km), Ypäjä (24 km), Tammela (24 km).