Veteli: väkiluku ja tilastot
Veteli: väkiluku on 2 912 (2025), pinta-ala 502,9 km² ja väestötiheys 5,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 215 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,8 % vuosina 2015–2025.
- 2 912 asukasta
- 502,9 km²
- 6 as./km²
- 90 m

Veteli lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Pohjanmaa: 8 kunnasta Veteli on väkiluvultaan sijalla 4.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Veteli 30,4 %, Keski-Pohjanmaa keskimäärin 23,8 %, koko maassa 17,0 %.
Kerrostaloasuntojen osuus: Veteli 2,0 %, Keski-Pohjanmaa keskimäärin 25,8 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,2 %.
Tiesitkö?
- Keski-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”.
- Keski-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 70 436 jalkapallokenttää.
- 3,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kaustinen, 9,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Kruunupyy (6 268 asukasta), 47 km:n päässä.
Veteli: väestönkehitys
Veteli: väkiluku oli 3 302 vuonna 2015 ja 2 912 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 065 |
| 2021 | 3 004 |
| 2022 | 2 946 |
| 2023 | 2 936 |
| 2024 | 2 931 |
| 2025 | 2 912 |
Veteli: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,7 % | 17,0 % | 13,3 % | sija 173/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 33,9 % | 25,3 % | 31,4 % | sija 122/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,3 vuotta | 43,9 | 48,6 | sija 136/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,6 % | 8,6 % | 0,3 % | sija 59/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,9 % | 4,0 % | 3,4 % | sija 129/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 705 kpl | 35 784 | 3 258 449 | sija 225/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,1 % | 5,1 % | 8,4 % | sija 173/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,4 % | 22,6 % | 14,5 % | sija 140/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 75,1 % | 56,6 % | 64,9 % | sija 44/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 2,0 % | 25,8 % | 10,8 % | sija 267/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 20,5 % | 13,3 % | 17,1 % | sija 102/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 130,8 /1 000 as. | 62,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 187/308 |
Energia
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,1 % | 15,3 % | 3,8 % | sija 201/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 30,8 % | 38,2 % | 39,8 % | sija 282/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,5 % | 8,1 % | 5,5 % | sija 121/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,4 % | 23,8 % | 17,2 % | sija 20/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,0 % | 14,5 % | 28,9 % | sija 145/308 |
Talous
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 539 kpl | 7 851 | 600 547 | sija 204/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 183,9 /1 000 as. | 115,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 57/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 991 €/vuosi | 29 196 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 221/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 993 kpl | 28 357 | 2 423 433 | sija 202/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 6,8 % | 9,2 % | 10,7 % | sija 269/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,9 % | 77,5 % | 75,4 % | sija 51/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 618 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 62/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 11,9 % | 12,2 % | 14,2 % | sija 213/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Veteli | Keski-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,9 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 186/308 |
Veteli: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,2 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous19,0 % ×7,8
- Rakentaminen11,1 % ×1,7
- Teollisuus10,4 % ×0,8
- Koulutus7,4 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,5 % ×0,5
- Kuljetus ja varastointi5,3 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,1 % ×0,6
Veteli kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Veteli?
Kunnassa Veteli on 2 912 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 215 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Veteli pinta-ala?
Kunnan Veteli pinta-ala on 502,9 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Veteli väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Veteli väkiluku muuttui luvusta 3 302 lukuun 2 912 (−11,8 %).
Missä Veteli sijaitsee?
Veteli sijaitsee maakunnassa Keski-Pohjanmaa. Leveysaste 63,475, pituusaste 23,789.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Veteli?
Kunnassa Veteli tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 30,4 % (2025). Se on sijalla 20 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Veteli?
Kunnassa Veteli tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 2,0 % (2025). Se on sijalla 267 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Veteli naapurikunnat?
Kunnan Veteli lähimmät kunnat ovat Kaustinen (9,5 km), Halsua (19 km), Evijärvi (20 km), Lappajärvi (30 km), Vimpeli (35 km).