Kunta · Pohjois-Savo

Rautalampi: väkiluku ja tilastot

Rautalampi: väkiluku on 2 928 (2025), pinta-ala 539,0 km² ja väestötiheys 5,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 214 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,4 % vuosina 2015–2025.

  • 2 928 asukasta
  • 539,0 km²
  • 5 as./km²
Sijaintikartta: Rautalampi

Rautalampi lukuina

Väkiluku
2 928
sija 214/308 −11,4 %
Väestötiheys
5as./km²
sija 212/308
Pinta-ala
539km²
sija 160/308
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani
26 642€/vuosi
sija 290/308
Ruotsinkielisten osuus
0,1%
sija 228/308
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus
49,4%
sija 39/308
Pienituloisuusaste
17,8%
sija 45/307

Tärkeimmät tiedot

Pohjois-Savo: 19 kunnasta Rautalampi on väkiluvultaan sijalla 13.

Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani: Rautalampi 26 642 €/vuosi, Pohjois-Savo keskimäärin 29 108 €/vuosi, koko maassa 30 788 €/vuosi.

Ruotsinkielisten osuus: Rautalampi 0,1 %, Pohjois-Savo keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.

Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,5 %.

Tiesitkö?

Rautalampi: väestönkehitys

2 8723 0343 1973 3592015 : 3 3032016 : 3 2882017 : 3 2552018 : 3 1962019 : 3 1212020 : 3 0532021 : 3 0332022 : 2 9642023 : 2 9332024 : 2 9352025 : 2 928201520172019202120232025

Rautalampi: väkiluku oli 3 303 vuonna 2015 ja 2 928 vuonna 2025.

VuosiVäkiluku
20203 053
20213 033
20222 964
20232 933
20242 935
20252 928

Rautalampi: kaikki tunnusluvut

Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.

Väestö

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Alle 15-vuotiaiden osuus (2025)10,1 %13,3 %13,3 %sija 264/308
Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025)38,2 %27,8 %31,4 %sija 71/308
Väestön keski-ikä (2025)52,5 vuotta46,148,6sija 68/308
Ruotsinkielisten osuus (2025)0,1 %0,1 %0,3 %sija 228/308
Ulkomaan kansalaisten osuus (2025)4,4 %4,3 %3,4 %sija 105/308

Asuminen

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Asuntoja yhteensä (2025)1 978 kpl149 5843 258 449sija 212/308
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025)10,7 %4,6 %8,4 %sija 101/308
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025)8,8 %21,6 %14,5 %sija 255/308
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025)66,4 %38,7 %64,9 %sija 137/308
Kerrostaloasuntojen osuus (2025)9,8 %42,7 %10,8 %sija 163/308
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025)20,0 %12,6 %17,1 %sija 109/308
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025)536,5 /1 000 as.121,6 /1 000 as.190,8 /1 000 as.sija 53/308

Energia

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)2,5 %20,0 %3,8 %sija 186/308
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025)49,4 %39,1 %39,8 %sija 39/308
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)3,8 %6,6 %5,5 %sija 211/308
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)9,9 %10,7 %17,2 %sija 269/308
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)34,5 %23,6 %28,9 %sija 101/308

Talous

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Yritysten toimipaikat (2024)520 kpl26 710600 547sija 208/308
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024)177,2 /1 000 as.107,1 /1 000 as.142,6 /1 000 as.sija 71/308
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024)26 642 €/vuosi29 108 €/vuosi29 078 €/vuosisija 290/308
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025)542 €/m²1 553 €/m²1 110 €/m²sija 207/220

Työllisyys

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024)823 kpl98 5432 423 433sija 224/308
Työttömien osuus työvoimasta (2024)11,1 %12,5 %10,7 %sija 143/308
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024)72,2 %72,1 %75,4 %sija 234/308

Liikkuminen

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025)569 /1 000 as.495 /1 000 as.583 /1 000 as.sija 179/308

Yhteiskunta

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Pienituloisuusaste (2024)17,8 %15,4 %14,2 %sija 45/307

Koulutus

TunnuslukuRautalampiPohjois-SavoMaaSijaintiSija
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024)22,8 %30,8 %24,2 %sija 190/308

Rautalampi: toimialat

Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Rautalampi kartalla

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta asukasta on kunnassa Rautalampi?

Kunnassa Rautalampi on 2 928 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 214 308 kunnan joukossa.

Mikä on kunnan Rautalampi pinta-ala?

Kunnan Rautalampi pinta-ala on 539,0 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².

Kasvaako kunnan Rautalampi väkiluku?

Vuosina 2015–2025 kunnan Rautalampi väkiluku muuttui luvusta 3 303 lukuun 2 928 (−11,4 %).

Missä Rautalampi sijaitsee?

Rautalampi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,622, pituusaste 26,833.

Mikä on tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo kunnassa Rautalampi?

Kunnassa Rautalampi tunnusluvun ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani” arvo on 26 642 €/vuosi (2024). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 29 078 €/vuosi.

Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Rautalampi?

Kunnassa Rautalampi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,1 % (2025). Se on sijalla 228 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.

Mitkä ovat kunnan Rautalampi naapurikunnat?

Kunnan Rautalampi lähimmät kunnat ovat Suonenjoki (15 km), Konnevesi (28 km), Hankasalmi (33 km), Tervo (37 km), Pieksämäki (40 km).