Kerava: väkiluku ja tilastot
Kerava: väkiluku on 38 767 (2025), pinta-ala 30,6 km² ja väestötiheys 1 265 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 30 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +9,8 % vuosina 2015–2025.
- 38 767 asukasta
- 30,6 km²
- 1 265 as./km²
- 30 m

Kerava lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Kerava on väkiluvultaan sijalla 11.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Kerava 0,2 /1 000 as., Uusimaa keskimäärin 21,9 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kerava 1,3 %, Uusimaa keskimäärin 3,4 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,7 %.
Tiesitkö?
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 4 291 jalkapallokenttää.
- 68,0 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Tuusula, 3,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Vantaa (252 956 asukasta), 12 km:n päässä.
Kerava: väestönkehitys
Kerava: väkiluku oli 35 293 vuonna 2015 ja 38 767 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 37 105 |
| 2021 | 37 232 |
| 2022 | 37 676 |
| 2023 | 38 211 |
| 2024 | 38 461 |
| 2025 | 38 767 |
Kerava: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,1 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 90/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 21,3 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 275/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 42,9 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 264/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,2 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 66/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 12,7 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 12/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 21 518 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 28/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,9 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 299/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 38,3 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 19/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 21,5 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 304/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 66,2 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 6/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 288/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 0,2 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 307/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 29,1 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 9/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 41,1 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 134/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,6 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 75/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,9 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 125/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,3 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 304/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 838 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 38/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 73,8 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 306/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 435 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 60/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 167 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 21/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 12 766 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 29/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,3 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 89/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,5 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 176/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 423 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 304/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,0 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 210/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kerava | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 31,6 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 56/308 |
Kerava: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus17,7 % ×1,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut14,9 % ×0,8
- Teollisuus13,9 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta10,6 % ×1,4
- Rakentaminen9,3 % ×1,4
- Koulutus6,8 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi6,0 % ×1,2
- Muu palvelutoiminta4,1 % ×1,6
Kerava kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kerava?
Kunnassa Kerava on 38 767 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 30 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kerava pinta-ala?
Kunnan Kerava pinta-ala on 30,6 km² ja väestötiheys 1 265 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kerava väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kerava väkiluku muuttui luvusta 35 293 lukuun 38 767 (+9,8 %).
Missä Kerava sijaitsee?
Kerava sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,403, pituusaste 25,100.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kerava?
Kunnassa Kerava tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 0,2 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kerava?
Kunnassa Kerava tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,3 % (2025). Se on sijalla 304 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Kerava naapurikunnat?
Kunnan Kerava lähimmät kunnat ovat Tuusula (3,9 km), Järvenpää (7,7 km), Sipoo (9,3 km), Vantaa (12 km), Pornainen (17 km).