Vesanto: väkiluku ja tilastot
Vesanto: väkiluku on 1 787 (2025), pinta-ala 422,6 km² ja väestötiheys 4,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 264 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,4 % vuosina 2015–2025.
- 1 787 asukasta
- 422,6 km²
- 4 as./km²

Vesanto lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Vesanto on väkiluvultaan sijalla 17.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Vesanto 7,4 %, Pohjois-Savo keskimäärin 13,3 %, koko maassa 14,3 %.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Vesanto 49,1 %, Pohjois-Savo keskimäärin 23,6 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 32,9 %.
Tiesitkö?
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 59 192 jalkapallokenttää.
- 4,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Tervo, 17,4 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Viitasaari (5 695 asukasta), 32 km:n päässä.
Vesanto: väestönkehitys
Vesanto: väkiluku oli 2 191 vuonna 2015 ja 1 787 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 972 |
| 2021 | 1 941 |
| 2022 | 1 894 |
| 2023 | 1 895 |
| 2024 | 1 851 |
| 2025 | 1 787 |
Vesanto: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 7,4 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 302/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 44,8 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 10/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,3 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 12/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,3 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 159/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 318 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 253/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,4 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 94/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,5 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 294/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,0 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 121/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,5 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 212/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,1 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 49/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 398,4 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 86/308 |
Energia
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,7 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 220/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 37,8 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 191/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,3 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 236/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,2 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 286/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 49,1 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 14/308 |
Talous
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 359 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 254/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 193,9 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 39/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 868 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 285/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 472 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 267/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 34/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 67,8 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 289/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 586 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 138/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,0 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 41/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Vesanto | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,4 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 280/308 |
Vesanto: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut32,9 % ×1,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous16,8 % ×6,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,9 % ×1,2
- Koulutus6,7 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,8 % ×0,8
- Rakentaminen4,1 % ×0,6
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus4,1 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi3,9 % ×0,7
Vesanto kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Vesanto?
Kunnassa Vesanto on 1 787 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 264 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Vesanto pinta-ala?
Kunnan Vesanto pinta-ala on 422,6 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Vesanto väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Vesanto väkiluku muuttui luvusta 2 191 lukuun 1 787 (−18,4 %).
Missä Vesanto sijaitsee?
Vesanto sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,932, pituusaste 26,415.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Vesanto?
Kunnassa Vesanto tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 7,4 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Vesanto?
Kunnassa Vesanto tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 49,1 % (2025). Se on sijalla 14 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Vesanto naapurikunnat?
Kunnan Vesanto lähimmät kunnat ovat Tervo (17 km), Keitele (28 km), Viitasaari (32 km), Konnevesi (34 km), Pielavesi (37 km).