Kempele: väkiluku ja tilastot
Kempele: väkiluku on 19 702 (2025), pinta-ala 110,1 km² ja väestötiheys 179 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 56 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +15,4 % vuosina 2015–2025.
- 19 702 asukasta
- 110,1 km²
- 179 as./km²

Kempele lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Kempele on väkiluvultaan sijalla 3.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Kempele 52,7 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 33,9 %, koko maassa 27,0 %.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Kempele 17,5 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 21,9 %, koko maassa 23,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,8 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestötiheys”.
- Pohjois-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa”.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 15 426 jalkapallokenttää.
- 9,6 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Kempele: väestönkehitys
Kempele: väkiluku oli 17 066 vuonna 2015 ja 19 702 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 18 796 |
| 2021 | 19 116 |
| 2022 | 19 300 |
| 2023 | 19 514 |
| 2024 | 19 657 |
| 2025 | 19 702 |
Kempele: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 21,6 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 9/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 17,5 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 302/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 39,2 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 303/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 0,9 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 300/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 8 695 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 75/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 0,6 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 302/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 52,7 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 2/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 53,2 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 236/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 19,2 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 102/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 5,8 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 308/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1,4 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 305/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,6 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 21/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 45,4 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 82/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,5 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 32/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,0 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 158/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,2 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 297/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 714 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 75/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 87,2 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 288/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 902 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 51/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 088 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 26/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 7 098 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 56/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,8 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 178/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,3 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 61/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 18,6 /1 000 as. | 49,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 101/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 518 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 274/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 7,0 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 298/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 38,9 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 13/308 |
Kempele: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,8 % ×1,0
- Teollisuus16,5 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus14,5 % ×1,4
- Rakentaminen13,6 % ×2,1
- Koulutus7,6 % ×1,0
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,0 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,2 % ×0,6
Kempele kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kempele?
Kunnassa Kempele on 19 702 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 56 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kempele pinta-ala?
Kunnan Kempele pinta-ala on 110,1 km² ja väestötiheys 179 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kempele väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kempele väkiluku muuttui luvusta 17 066 lukuun 19 702 (+15,4 %).
Missä Kempele sijaitsee?
Kempele sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 64,912, pituusaste 25,508.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Kempele?
Kunnassa Kempele tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 52,7 % (2025). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Kempele?
Kunnassa Kempele tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 17,5 % (2025). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mitkä ovat kunnan Kempele naapurikunnat?
Kunnan Kempele lähimmät kunnat ovat Oulu (11 km), Liminka (12 km), Lumijoki (17 km), Tyrnävä (18 km), Muhos (26 km).