Teuva: väkiluku ja tilastot
Teuva: väkiluku on 4 574 (2025), pinta-ala 554,7 km² ja väestötiheys 8,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 175 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,6 % vuosina 2015–2025.
- 4 574 asukasta
- 554,7 km²
- 8 as./km²

Teuva lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Pohjanmaa: 18 kunnasta Teuva on väkiluvultaan sijalla 10.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Teuva 34,1 %, Etelä-Pohjanmaa keskimäärin 20,6 %, koko maassa 17,0 %.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Teuva 18,0 %, Etelä-Pohjanmaa keskimäärin 27,7 %, koko maassa 34,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,2 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”.
- Etelä-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 77 693 jalkapallokenttää.
- 2,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Teuva: väestönkehitys
Teuva: väkiluku oli 5 482 vuonna 2015 ja 4 574 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 994 |
| 2021 | 4 952 |
| 2022 | 4 862 |
| 2023 | 4 758 |
| 2024 | 4 662 |
| 2025 | 4 574 |
Teuva: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,7 % | 14,9 % | 13,3 % | sija 173/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 36,6 % | 27,7 % | 31,4 % | sija 91/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,0 vuotta | 45,7 | 48,6 | sija 94/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,7 % | 0,3 % | 0,3 % | sija 82/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,7 % | 3,9 % | 3,4 % | sija 193/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 877 kpl | 109 577 | 3 258 449 | sija 168/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 17,3 % | 7,1 % | 8,4 % | sija 29/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,7 % | 24,8 % | 14,5 % | sija 272/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 75,4 % | 57,3 % | 64,9 % | sija 42/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 2,5 % | 18,9 % | 10,8 % | sija 261/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 20,6 % | 15,3 % | 17,1 % | sija 99/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 33,2 /1 000 as. | 67,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 269/308 |
Energia
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,2 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 141/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 26,5 % | 35,6 % | 39,8 % | sija 300/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,8 % | 6,2 % | 5,5 % | sija 265/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 34,1 % | 20,6 % | 17,2 % | sija 8/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 32,3 % | 24,1 % | 28,9 % | sija 116/308 |
Talous
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 774 kpl | 26 415 | 600 547 | sija 158/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 166,0 /1 000 as. | 138,9 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 91/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 585 €/vuosi | 29 055 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 243/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 455 kpl | 76 800 | 2 423 433 | sija 169/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,0 % | 8,8 % | 10,7 % | sija 102/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,8 % | 77,3 % | 75,4 % | sija 168/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 589 /1 000 as. | 596 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 128/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,3 % | 13,7 % | 14,2 % | sija 147/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,0 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 288/308 |
Teuva: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,2 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,2 % ×7,5
- Teollisuus16,9 % ×1,4
- Rakentaminen7,0 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi6,6 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,2 % ×0,6
- Koulutus5,3 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,6 % ×0,6
Teuva kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Teuva?
Kunnassa Teuva on 4 574 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 175 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Teuva pinta-ala?
Kunnan Teuva pinta-ala on 554,7 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Teuva väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Teuva väkiluku muuttui luvusta 5 482 lukuun 4 574 (−16,6 %).
Missä Teuva sijaitsee?
Teuva sijaitsee maakunnassa Etelä-Pohjanmaa. Leveysaste 62,486, pituusaste 21,747.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Teuva?
Kunnassa Teuva tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 34,1 % (2025). Se on sijalla 8 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Teuva?
Kunnassa Teuva tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 18,0 % (2024). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mitkä ovat kunnan Teuva naapurikunnat?
Kunnan Teuva lähimmät kunnat ovat Karijoki (20 km), Närpiö (21 km), Kauhajoki (23 km), Kaskinen (29 km), Kristiinankaupunki (30 km).