Taivassalo: väkiluku ja tilastot
Taivassalo: väkiluku on 1 707 (2025), pinta-ala 141,7 km² ja väestötiheys 12,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 269 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +4,5 % vuosina 2015–2025.
- 1 707 asukasta
- 141,7 km²
- 12 as./km²

Taivassalo lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Taivassalo on väkiluvultaan sijalla 25.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Taivassalo 21,8 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 8,7 %, koko maassa 6,9 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Taivassalo 0,6 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 13,5 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,1 %.
Tiesitkö?
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 19 846 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Kustavi, 13,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Mynämäki (7 424 asukasta), 24 km:n päässä.
Taivassalo: väestönkehitys
Taivassalo: väkiluku oli 1 633 vuonna 2015 ja 1 707 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 659 |
| 2021 | 1 677 |
| 2022 | 1 691 |
| 2023 | 1 705 |
| 2024 | 1 692 |
| 2025 | 1 707 |
Taivassalo: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,0 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 203/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 37,3 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 83/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,0 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 77/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,8 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 78/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 7,3 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 38/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 025 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 269/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 21,8 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 9/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,8 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 167/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 71,6 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 78/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 183/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 19,1 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 122/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 148 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 10/308 |
Energia
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,6 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 282/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 42,5 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 116/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,1 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 167/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,5 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 115/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 31,4 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 123/308 |
Talous
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 326 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 266/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 192,7 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 42/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 592 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 84/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 360 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 78/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 448 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 273/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,8 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 108/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,1 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 186/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 603 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 94/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 12,2 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 205/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Taivassalo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,6 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 172/308 |
Taivassalo: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,1 % ×1,0
- Rakentaminen14,6 % ×2,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,4 % ×5,5
- Koulutus8,7 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,2 % ×0,8
- Teollisuus7,3 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi5,9 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,8 % ×0,7
Taivassalo kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Taivassalo?
Kunnassa Taivassalo on 1 707 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 269 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Taivassalo pinta-ala?
Kunnan Taivassalo pinta-ala on 141,7 km² ja väestötiheys 12 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Taivassalo väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Taivassalo väkiluku muuttui luvusta 1 633 lukuun 1 707 (+4,5 %).
Missä Taivassalo sijaitsee?
Taivassalo sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,562, pituusaste 21,610.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Taivassalo?
Kunnassa Taivassalo tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 21,8 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Taivassalo?
Kunnassa Taivassalo tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,6 % (2025). Se on sijalla 282 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Taivassalo naapurikunnat?
Kunnan Taivassalo lähimmät kunnat ovat Kustavi (14 km), Vehmaa (15 km), Mynämäki (24 km), Naantali (25 km), Nousiainen (26 km).