Kustavi: väkiluku ja tilastot
Kustavi: väkiluku on 972 (2025), pinta-ala 166,8 km² ja väestötiheys 5,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 295 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +8,6 % vuosina 2015–2025.
- 972 asukasta
- 166,8 km²
- 6 as./km²

Kustavi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Kustavi on väkiluvultaan sijalla 27.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Kustavi 3 282 /1 000 as., Varsinais-Suomi keskimäärin 96,5 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Kustavi 250,5 /1 000 as., Varsinais-Suomi keskimäärin 110,1 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 16,0 %.
Tiesitkö?
- Varsinais-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Varsinais-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 23 356 jalkapallokenttää.
- 3,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Kustavi: väestönkehitys
Kustavi: väkiluku oli 895 vuonna 2015 ja 972 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 962 |
| 2021 | 971 |
| 2022 | 950 |
| 2023 | 949 |
| 2024 | 970 |
| 2025 | 972 |
Kustavi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,0 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 297/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 42,1 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 32/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,1 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 15/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 2,0 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 56/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,3 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 159/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 666 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 292/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 17,9 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 26/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 23,6 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 75/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 72,1 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 73/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,8 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 241/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,6 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 83/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 3 282 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 1/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,1 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 250/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 55,5 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 21/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,8 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 211/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,8 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 192/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 24,3 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 189/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 243 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 281/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 250,5 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 4/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 483 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 40/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 298 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 292/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,0 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 188/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 613 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 75/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,1 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 155/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kustavi | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 32,8 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 47/308 |
Kustavi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus16,0 % ×1,3
- Rakentaminen13,3 % ×2,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous13,0 % ×5,3
- Terveys- ja sosiaalipalvelut13,0 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus8,2 % ×1,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,1 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi5,8 % ×1,1
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,5 % ×0,9
Kustavi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kustavi?
Kunnassa Kustavi on 972 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 295 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kustavi pinta-ala?
Kunnan Kustavi pinta-ala on 166,8 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kustavi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kustavi väkiluku muuttui luvusta 895 lukuun 972 (+8,6 %).
Missä Kustavi sijaitsee?
Kustavi sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,546, pituusaste 21,358.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kustavi?
Kunnassa Kustavi tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 3 282 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 1 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kustavi?
Kunnassa Kustavi tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 250,5 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 4 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Kustavi naapurikunnat?
Kunnan Kustavi lähimmät kunnat ovat Taivassalo (14 km), Brändö (23 km), Vehmaa (25 km), Uusikaupunki (28 km), Mynämäki (37 km).