Joroinen: väkiluku ja tilastot
Joroinen: väkiluku on 4 494 (2025), pinta-ala 574,9 km² ja väestötiheys 7,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 179 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,1 % vuosina 2015–2025.
- 4 494 asukasta
- 574,9 km²
- 8 as./km²
Joroinen lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Joroinen on väkiluvultaan sijalla 9.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Joroinen 568 €/m², Pohjois-Savo keskimäärin 1 553 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Joroinen 8,1 %, Pohjois-Savo keskimäärin 21,6 %, koko maassa 27,0 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 27,5 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”.
- Pohjois-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus”.
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 80 518 jalkapallokenttää.
- 2,4 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Varkaus, 15,4 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Varkaus (19 433 asukasta), 15 km:n päässä.
Joroinen: väestönkehitys
Joroinen: väkiluku oli 5 110 vuonna 2015 ja 4 494 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 689 |
| 2021 | 4 624 |
| 2022 | 4 540 |
| 2023 | 4 590 |
| 2024 | 4 552 |
| 2025 | 4 494 |
Joroinen: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,8 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 211/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,0 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 119/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,4 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 109/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,8 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 49/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 737 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 177/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 149/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,1 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 268/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 63,5 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 168/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 10,2 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 157/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,3 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 169/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 251,2 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 126/308 |
Energia
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,4 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 112/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,5 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 162/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,7 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 218/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,6 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 183/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 35,8 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 92/308 |
Talous
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 638 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 182/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 140,2 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 161/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 987 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 163/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 568 €/m² | 1 553 €/m² | 1 110 €/m² | sija 203/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 283 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 181/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,6 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 120/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 75,4 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 151/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 621 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 54/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,0 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 95/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Joroinen | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,2 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 154/308 |
Joroinen: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous27,5 % ×11,3
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,5 % ×1,0
- Teollisuus15,1 % ×1,2
- Koulutus6,4 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi5,4 % ×1,0
- Rakentaminen5,1 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,9 % ×0,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,2 % ×0,4
Joroinen kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Joroinen?
Kunnassa Joroinen on 4 494 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 179 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Joroinen pinta-ala?
Kunnan Joroinen pinta-ala on 574,9 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Joroinen väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Joroinen väkiluku muuttui luvusta 5 110 lukuun 4 494 (−12,1 %).
Missä Joroinen sijaitsee?
Joroinen sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,179, pituusaste 27,828.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Joroinen?
Kunnassa Joroinen tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 568 €/m² (2025). Se on sijalla 203 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Joroinen?
Kunnassa Joroinen tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 8,1 % (2025). Se on sijalla 268 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mitkä ovat kunnan Joroinen naapurikunnat?
Kunnan Joroinen lähimmät kunnat ovat Varkaus (15 km), Rantasalmi (28 km), Juva (31 km), Leppävirta (35 km), Pieksämäki (37 km).