Kivijärvi: väkiluku ja tilastot
Kivijärvi: väkiluku on 1 001 (2025), pinta-ala 484,0 km² ja väestötiheys 2,1 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 292 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,6 % vuosina 2015–2025.
- 1 001 asukasta
- 484,0 km²
- 2 as./km²

Kivijärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Kivijärvi on väkiluvultaan sijalla 21.
Ruotsinkielisten osuus: Kivijärvi 0,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Kivijärvi 12,5 %, Keski-Suomi keskimäärin 32,5 %, koko maassa 34,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,6 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”.
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Pienituloisuusaste”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 67 782 jalkapallokenttää.
- 8,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Kivijärvi: väestönkehitys
Kivijärvi: väkiluku oli 1 200 vuonna 2015 ja 1 001 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 107 |
| 2021 | 1 088 |
| 2022 | 1 064 |
| 2023 | 1 035 |
| 2024 | 1 011 |
| 2025 | 1 001 |
Kivijärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,1 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 198/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,6 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 45/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,2 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 56/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,6 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 268/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 742 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 288/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,2 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 192/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,0 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 304/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,2 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 188/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 8,1 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 187/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 32,2 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 4/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 696,3 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 32/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,6 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 282/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,9 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 234/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,4 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 281/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,0 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 108/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,1 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 58/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 147 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 299/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 145,4 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 145/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 25 173 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 306/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 226 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 298/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,9 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 33/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 69,0 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 275/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 551 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 218/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 20,7 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 5/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kivijärvi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 12,5 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 308/308 |
Kivijärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25,6 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous10,3 % ×4,2
- Kuljetus ja varastointi9,0 % ×1,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,5 % ×0,8
- Rakentaminen7,6 % ×1,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,6 % ×1,0
- Koulutus7,6 % ×1,0
- Teollisuus4,5 % ×0,4
Kivijärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kivijärvi?
Kunnassa Kivijärvi on 1 001 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 292 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kivijärvi pinta-ala?
Kunnan Kivijärvi pinta-ala on 484,0 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kivijärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kivijärvi väkiluku muuttui luvusta 1 200 lukuun 1 001 (−16,6 %).
Missä Kivijärvi sijaitsee?
Kivijärvi sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 63,120, pituusaste 25,075.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Kivijärvi?
Kunnassa Kivijärvi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Kivijärvi?
Kunnassa Kivijärvi tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 12,5 % (2024). Se on sijalla 308 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mitkä ovat kunnan Kivijärvi naapurikunnat?
Kunnan Kivijärvi lähimmät kunnat ovat Kannonkoski (19 km), Kyyjärvi (27 km), Kinnula (28 km), Karstula (30 km), Perho (34 km).