Punkalaidun: väkiluku ja tilastot
Punkalaidun: väkiluku on 2 546 (2025), pinta-ala 361,1 km² ja väestötiheys 7,1 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 231 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,5 % vuosina 2015–2025.
- 2 546 asukasta
- 361,1 km²
- 7 as./km²

Punkalaidun lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Punkalaidun on väkiluvultaan sijalla 20.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Punkalaidun 1,0 %, Pirkanmaa keskimäärin 13,0 %, koko maassa 9,3 %.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Punkalaidun 22,8 %, Pirkanmaa keskimäärin 6,9 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 27,9 %.
Tiesitkö?
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”.
- Pirkanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Pienituloisuusaste”.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 50 574 jalkapallokenttää.
- 2,6 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Punkalaidun: väestönkehitys
Punkalaidun: väkiluku oli 3 049 vuonna 2015 ja 2 546 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 785 |
| 2021 | 2 721 |
| 2022 | 2 675 |
| 2023 | 2 650 |
| 2024 | 2 607 |
| 2025 | 2 546 |
Punkalaidun: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,4 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 255/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 39,1 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 61/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,2 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 56/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,6 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 200/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 716 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 224/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 22,8 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 6/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,4 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 300/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,2 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 120/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 199/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,2 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 74/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 187,0 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 157/308 |
Energia
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,3 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 297/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 38,9 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 176/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,0 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 306/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,9 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 179/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 43,8 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 44/308 |
Talous
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 565 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 201/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 216,7 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 15/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 218 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 268/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 593 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 201/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 728 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 238/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,9 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 210/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,4 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 201/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 617 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 65/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,0 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 23/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Punkalaidun | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,8 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 216/308 |
Punkalaidun: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous27,9 % ×11,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15,5 % ×0,8
- Teollisuus15,3 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,6 % ×0,9
- Rakentaminen6,3 % ×1,0
- Koulutus6,3 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,2 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi2,9 % ×0,6
Punkalaidun kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Punkalaidun?
Kunnassa Punkalaidun on 2 546 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 231 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Punkalaidun pinta-ala?
Kunnan Punkalaidun pinta-ala on 361,1 km² ja väestötiheys 7 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Punkalaidun väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Punkalaidun väkiluku muuttui luvusta 3 049 lukuun 2 546 (−16,5 %).
Missä Punkalaidun sijaitsee?
Punkalaidun sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,112, pituusaste 23,105.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Punkalaidun?
Kunnassa Punkalaidun tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,0 % (2025). Se on sijalla 306 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Punkalaidun?
Kunnassa Punkalaidun tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 22,8 % (2025). Se on sijalla 6 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Punkalaidun naapurikunnat?
Kunnan Punkalaidun lähimmät kunnat ovat Huittinen (23 km), Urjala (24 km), Humppila (25 km), Sastamala (28 km), Loimaa (29 km).