Sastamala: väkiluku ja tilastot
Sastamala: väkiluku on 23 332 (2025), pinta-ala 1 429,2 km² ja väestötiheys 16,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 44 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −7,5 % vuosina 2015–2025.
- 23 332 asukasta
- 1 429,2 km²
- 16 as./km²

Sastamala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Sastamala on väkiluvultaan sijalla 6.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Sastamala 13,3 /1 000 as., Pirkanmaa keskimäärin 26,6 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,4 %.
Tiesitkö?
Sastamala: väestönkehitys
Sastamala: väkiluku oli 25 220 vuonna 2015 ja 23 332 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 24 052 |
| 2021 | 23 998 |
| 2022 | 23 734 |
| 2023 | 23 515 |
| 2024 | 23 464 |
| 2025 | 23 332 |
Sastamala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,6 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 176/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 32,5 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 133/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,3 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 136/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,1 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 171/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 13 758 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 42/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,6 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 79/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,5 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 172/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 59,9 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 198/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 23,1 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 84/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 13,8 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 209/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 151,6 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 179/308 |
Energia
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,3 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 194/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,0 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 218/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,7 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 181/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 25,9 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 44/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,8 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 132/308 |
Talous
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 3 351 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 34/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 142,8 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 153/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 958 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 164/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 314 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 82/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 7 755 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 51/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,9 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 149/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,3 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 183/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 13,3 /1 000 as. | 26,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 121/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 614 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 70/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,2 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 153/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Sastamala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,9 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 141/308 |
Sastamala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,4 % ×1,2
- Teollisuus19,4 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,2 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,8 % ×1,1
- Koulutus7,4 % ×1,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous6,6 % ×2,7
- Rakentaminen5,5 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi4,8 % ×0,9
Sastamala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Sastamala?
Kunnassa Sastamala on 23 332 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 44 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Sastamala pinta-ala?
Kunnan Sastamala pinta-ala on 1 429,2 km² ja väestötiheys 16 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Sastamala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Sastamala väkiluku muuttui luvusta 25 220 lukuun 23 332 (−7,5 %).
Missä Sastamala sijaitsee?
Sastamala sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,342, pituusaste 22,908.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo kunnassa Sastamala?
Kunnassa Sastamala tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo on 3 351 kpl (2024). Se on sijalla 34 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 818 kpl.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Sastamala?
Kunnassa Sastamala tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 13,3 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 121 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Sastamala naapurikunnat?
Kunnan Sastamala lähimmät kunnat ovat Huittinen (22 km), Punkalaidun (28 km), Kokemäki (31 km), Nokia (35 km), Hämeenkyrö (36 km).