Kaavi: väkiluku ja tilastot
Kaavi: väkiluku on 2 547 (2025), pinta-ala 674,1 km² ja väestötiheys 3,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 229 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −20,3 % vuosina 2015–2025.
- 2 547 asukasta
- 674,1 km²
- 4 as./km²

Kaavi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Savo: 19 kunnasta Kaavi on väkiluvultaan sijalla 14.
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Kaavi 64,9 %, Pohjois-Savo keskimäärin 72,1 %, koko maassa 73,7 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kaavi 0,3 %, Pohjois-Savo keskimäärin 20,0 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 30,6 %.
Tiesitkö?
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 94 412 jalkapallokenttää.
- 4,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Tuusniemi, 18,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Outokumpu (6 365 asukasta), 39 km:n päässä.
Kaavi: väestönkehitys
Kaavi: väkiluku oli 3 194 vuonna 2015 ja 2 547 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 807 |
| 2021 | 2 778 |
| 2022 | 2 689 |
| 2023 | 2 628 |
| 2024 | 2 589 |
| 2025 | 2 547 |
Kaavi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,4 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 255/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 39,4 % | 27,8 % | 31,4 % | sija 57/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,8 vuotta | 46,1 | 48,6 | sija 46/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,1 % | 4,3 % | 3,4 % | sija 236/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 858 kpl | 149 584 | 3 258 449 | sija 219/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,8 % | 4,6 % | 8,4 % | sija 178/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 21,6 % | 14,5 % | sija 258/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 60,4 % | 38,7 % | 64,9 % | sija 195/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,2 % | 42,7 % | 10,8 % | sija 143/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 25,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 33/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 462,9 /1 000 as. | 121,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 65/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,3 % | 20,0 % | 3,8 % | sija 297/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,2 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 168/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,0 % | 6,6 % | 5,5 % | sija 205/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,5 % | 10,7 % | 17,2 % | sija 262/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 46,0 % | 23,6 % | 28,9 % | sija 26/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 413 kpl | 26 710 | 600 547 | sija 236/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 159,5 /1 000 as. | 107,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 109/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 001 €/vuosi | 29 108 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 282/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 729 kpl | 98 543 | 2 423 433 | sija 237/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 15,4 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 27/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 64,9 % | 72,1 % | 75,4 % | sija 303/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 559 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 203/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,9 % | 15,4 % | 14,2 % | sija 11/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kaavi | Pohjois-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 15,4 % | 30,8 % | 24,2 % | sija 303/308 |
Kaavi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut30,6 % ×1,6
- Teollisuus15,3 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,6 % ×5,2
- Kuljetus ja varastointi8,9 % ×1,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,9 % ×0,7
- Rakentaminen6,9 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,0 % ×0,7
- Muu palvelutoiminta3,5 % ×1,3
Kaavi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kaavi?
Kunnassa Kaavi on 2 547 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 229 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kaavi pinta-ala?
Kunnan Kaavi pinta-ala on 674,1 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kaavi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kaavi väkiluku muuttui luvusta 3 194 lukuun 2 547 (−20,3 %).
Missä Kaavi sijaitsee?
Kaavi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Savo. Leveysaste 62,975, pituusaste 28,483.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo kunnassa Kaavi?
Kunnassa Kaavi tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo on 64,9 % (2024). Se on sijalla 303 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 75,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kaavi?
Kunnassa Kaavi tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,3 % (2025). Se on sijalla 297 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Kaavi naapurikunnat?
Kunnan Kaavi lähimmät kunnat ovat Tuusniemi (18 km), Outokumpu (39 km), Kuopio (42 km), Siilinjärvi (43 km), Polvijärvi (47 km).