Urjala: väkiluku ja tilastot
Urjala: väkiluku on 4 440 (2025), pinta-ala 475,5 km² ja väestötiheys 9,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 180 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −9,9 % vuosina 2015–2025.
- 4 440 asukasta
- 475,5 km²
- 9 as./km²

Urjala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pirkanmaa: 23 kunnasta Urjala on väkiluvultaan sijalla 18.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Urjala 2,1 %, Pirkanmaa keskimäärin 13,0 %, koko maassa 9,3 %.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Urjala 15,8 %, Pirkanmaa keskimäärin 6,9 %, koko maassa 6,9 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,8 %.
Tiesitkö?
Urjala: väestönkehitys
Urjala: väkiluku oli 4 928 vuonna 2015 ja 4 440 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 644 |
| 2021 | 4 669 |
| 2022 | 4 569 |
| 2023 | 4 568 |
| 2024 | 4 493 |
| 2025 | 4 440 |
Urjala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,3 % | 14,0 % | 13,3 % | sija 228/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,8 % | 22,6 % | 31,4 % | sija 100/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,5 vuotta | 43,3 | 48,6 | sija 89/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,9 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 182/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 840 kpl | 315 673 | 3 258 449 | sija 171/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,8 % | 6,9 % | 8,4 % | sija 41/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,2 % | 32,5 % | 14,5 % | sija 232/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 67,4 % | 32,4 % | 64,9 % | sija 129/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 11,3 % | 52,5 % | 10,8 % | sija 150/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,2 % | 9,7 % | 17,1 % | sija 137/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 332,2 /1 000 as. | 86,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 107/308 |
Energia
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,5 % | 17,7 % | 3,8 % | sija 285/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,7 % | 37,5 % | 39,8 % | sija 141/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,1 % | 13,0 % | 5,5 % | sija 286/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,7 % | 19,7 % | 17,2 % | sija 164/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 40,0 % | 11,7 % | 28,9 % | sija 69/308 |
Talous
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 688 kpl | 54 499 | 600 547 | sija 171/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 153,1 /1 000 as. | 99,7 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 124/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 753 €/vuosi | 30 080 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 231/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 815 €/m² | 2 341 €/m² | 1 110 €/m² | sija 158/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 312 kpl | 230 746 | 2 423 433 | sija 176/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,6 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 120/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,3 % | 73,7 % | 75,4 % | sija 233/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 611 /1 000 as. | 467 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 79/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,7 % | 14,7 % | 14,2 % | sija 112/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Urjala | Pirkanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,2 % | 35,7 % | 24,2 % | sija 232/308 |
Urjala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus19,8 % ×1,6
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,9 % ×0,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous11,9 % ×4,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,3 % ×1,0
- Rakentaminen6,7 % ×1,0
- Kuljetus ja varastointi6,1 % ×1,2
- Koulutus5,7 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,6 % ×0,6
Urjala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Urjala?
Kunnassa Urjala on 4 440 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 180 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Urjala pinta-ala?
Kunnan Urjala pinta-ala on 475,5 km² ja väestötiheys 9 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Urjala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Urjala väkiluku muuttui luvusta 4 928 lukuun 4 440 (−9,9 %).
Missä Urjala sijaitsee?
Urjala sijaitsee maakunnassa Pirkanmaa. Leveysaste 61,083, pituusaste 23,550.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Urjala?
Kunnassa Urjala tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 2,1 % (2025). Se on sijalla 286 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Urjala?
Kunnassa Urjala tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 15,8 % (2025). Se on sijalla 41 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mitkä ovat kunnan Urjala naapurikunnat?
Kunnan Urjala lähimmät kunnat ovat Akaa (19 km), Humppila (20 km), Punkalaidun (24 km), Vesilahti (26 km), Lempäälä (28 km).