Vaala: väkiluku ja tilastot
Vaala: väkiluku on 2 544 (2025), pinta-ala 1 302,4 km² ja väestötiheys 2,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 232 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −17,2 % vuosina 2015–2025.
- 2 544 asukasta
- 1 302,4 km²
- 2 as./km²

Vaala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Vaala on väkiluvultaan sijalla 22.
Ruotsinkielisten osuus: Vaala 0,0 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Vaala 66,1 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 72,6 %, koko maassa 73,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,4 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Pohjanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 182 405 jalkapallokenttää.
- 9,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Utajärvi, 30,2 km:n päässä.
Vaala: väestönkehitys
Vaala: väkiluku oli 3 074 vuonna 2015 ja 2 544 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 737 |
| 2021 | 2 673 |
| 2022 | 2 626 |
| 2023 | 2 589 |
| 2024 | 2 581 |
| 2025 | 2 544 |
Vaala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,7 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 245/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,7 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 37/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,2 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 39/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,0 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 242/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 882 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 218/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,5 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 249/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,8 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 241/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,9 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 143/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,8 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 227/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,2 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 25/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 653,3 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 39/308 |
Energia
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,1 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 144/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 35,1 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 232/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,1 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 286/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,9 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 227/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,7 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 29/308 |
Talous
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 368 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 252/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 142,6 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 154/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 305 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 264/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 766 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 232/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 17,0 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 15/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 66,1 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 296/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 71,5 /1 000 as. | 49,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 48/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 550 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 223/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,4 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 53/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 20,7 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 243/308 |
Vaala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut25,4 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,3 % ×7,5
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus15,0 % ×3,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,4 % ×0,8
- Rakentaminen7,4 % ×1,1
- Koulutus5,3 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi3,7 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,4 % ×0,5
Vaala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Vaala?
Kunnassa Vaala on 2 544 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 232 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Vaala pinta-ala?
Kunnan Vaala pinta-ala on 1 302,4 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Vaala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Vaala väkiluku muuttui luvusta 3 074 lukuun 2 544 (−17,2 %).
Missä Vaala sijaitsee?
Vaala sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 64,560, pituusaste 26,840.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Vaala?
Kunnassa Vaala tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo kunnassa Vaala?
Kunnassa Vaala tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo on 66,1 % (2024). Se on sijalla 296 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 75,4 %.
Mitkä ovat kunnan Vaala naapurikunnat?
Kunnan Vaala lähimmät kunnat ovat Utajärvi (30 km), Muhos (49 km), Paltamo (51 km), Puolanka (52 km), Pyhäntä (57 km).