Haapavesi: väkiluku ja tilastot
Haapavesi: väkiluku on 6 298 (2025), pinta-ala 1 050,9 km² ja väestötiheys 6,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 146 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,1 % vuosina 2015–2025.
- 6 298 asukasta
- 1 050,9 km²
- 6 as./km²

Haapavesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Haapavesi on väkiluvultaan sijalla 15.
Ruotsinkielisten osuus: Haapavesi 0,0 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Haapavesi 18,3 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 32,1 %, koko maassa 34,2 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 25,1 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 147 183 jalkapallokenttää.
- 3,1 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kärsämäki, 25,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Nivala (10 300 asukasta), 30 km:n päässä.
Haapavesi: väestönkehitys
Haapavesi: väkiluku oli 7 167 vuonna 2015 ja 6 298 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 667 |
| 2021 | 6 613 |
| 2022 | 6 591 |
| 2023 | 6 473 |
| 2024 | 6 365 |
| 2025 | 6 298 |
Haapavesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 17,7 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 32/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,2 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 221/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 44,5 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 245/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,5 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 150/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 528 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 152/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,9 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 238/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,1 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 145/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 66,3 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 138/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 7,9 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 190/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,1 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 139/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 68,0 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 225/308 |
Energia
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,4 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 94/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 38,5 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 182/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,9 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 175/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,2 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 204/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 35,9 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 91/308 |
Talous
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 809 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 156/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 127,1 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 195/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 725 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 232/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 777 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 169/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 534 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 121/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 153/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 75,4 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 151/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 533 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 250/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,3 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 147/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,3 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 282/308 |
Haapavesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus25,1 % ×2,0
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,2 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous11,7 % ×4,8
- Koulutus10,1 % ×1,4
- Rakentaminen8,3 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,4 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,1 % ×0,6
- Kuljetus ja varastointi3,8 % ×0,7
Haapavesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Haapavesi?
Kunnassa Haapavesi on 6 298 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 146 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Haapavesi pinta-ala?
Kunnan Haapavesi pinta-ala on 1 050,9 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Haapavesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Haapavesi väkiluku muuttui luvusta 7 167 lukuun 6 298 (−12,1 %).
Missä Haapavesi sijaitsee?
Haapavesi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 64,138, pituusaste 25,367.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Haapavesi?
Kunnassa Haapavesi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Haapavesi?
Kunnassa Haapavesi tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 18,3 % (2024). Se on sijalla 282 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mitkä ovat kunnan Haapavesi naapurikunnat?
Kunnan Haapavesi lähimmät kunnat ovat Kärsämäki (26 km), Siikalatva (28 km), Nivala (30 km), Oulainen (30 km), Ylivieska (41 km).