Kärsämäki: väkiluku ja tilastot
Kärsämäki: väkiluku on 2 324 (2025), pinta-ala 698,3 km² ja väestötiheys 3,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 239 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,6 % vuosina 2015–2025.
- 2 324 asukasta
- 698,3 km²
- 3 as./km²

Kärsämäki lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Kärsämäki on väkiluvultaan sijalla 26.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet): Kärsämäki 15,5 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 32,1 %, koko maassa 34,2 %.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Kärsämäki 1,2 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 3,6 %, koko maassa 7,7 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,5 %.
Tiesitkö?
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 97 797 jalkapallokenttää.
- 5,6 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Haapavesi, 25,9 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Haapavesi (6 298 asukasta), 26 km:n päässä.
Kärsämäki: väestönkehitys
Kärsämäki: väkiluku oli 2 658 vuonna 2015 ja 2 324 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 538 |
| 2021 | 2 533 |
| 2022 | 2 474 |
| 2023 | 2 440 |
| 2024 | 2 373 |
| 2025 | 2 324 |
Kärsämäki: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,5 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 76/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 31,9 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 143/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,6 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 181/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,2 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 290/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 384 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 245/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,6 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 205/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,0 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 237/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 65,0 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 152/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 0,7 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 294/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,0 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 96/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 39,2 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 265/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,2 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 81/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,4 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 212/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,5 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 190/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,2 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 296/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 44,7 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 40/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 412 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 237/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 173,6 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 80/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 180 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 269/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 935 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 211/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,8 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 168/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 545 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 233/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,4 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 119/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 15,5 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 302/308 |
Kärsämäki: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,5 % ×7,6
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,4 % ×0,9
- Rakentaminen13,7 % ×2,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,4 % ×1,0
- Teollisuus8,8 % ×0,7
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta7,0 % ×1,1
- Koulutus5,8 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi4,2 % ×0,8
Kärsämäki kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kärsämäki?
Kunnassa Kärsämäki on 2 324 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 239 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kärsämäki pinta-ala?
Kunnan Kärsämäki pinta-ala on 698,3 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kärsämäki väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kärsämäki väkiluku muuttui luvusta 2 658 lukuun 2 324 (−12,6 %).
Missä Kärsämäki sijaitsee?
Kärsämäki sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 63,979, pituusaste 25,758.
Mikä on tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo kunnassa Kärsämäki?
Kunnassa Kärsämäki tunnusluvun ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)” arvo on 15,5 % (2024). Se on sijalla 302 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 24,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Kärsämäki?
Kunnassa Kärsämäki tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 1,2 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mitkä ovat kunnan Kärsämäki naapurikunnat?
Kunnan Kärsämäki lähimmät kunnat ovat Haapavesi (26 km), Pyhäntä (31 km), Siikalatva (32 km), Haapajärvi (34 km), Pyhäjärvi (35 km).