Haapajärvi: väkiluku ja tilastot
Haapajärvi: väkiluku on 6 441 (2025), pinta-ala 766,5 km² ja väestötiheys 8,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 141 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,4 % vuosina 2015–2025.
- 6 441 asukasta
- 766,5 km²
- 8 as./km²

Haapajärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Haapajärvi on väkiluvultaan sijalla 14.
Ruotsinkielisten osuus: Haapajärvi 0,0 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Haapajärvi 15,2 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 23,5 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,6 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 107 347 jalkapallokenttää.
- 2,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Reisjärvi, 24,8 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Nivala (10 300 asukasta), 26 km:n päässä.
Haapajärvi: väestönkehitys
Haapajärvi: väkiluku oli 7 438 vuonna 2015 ja 6 441 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 896 |
| 2021 | 6 802 |
| 2022 | 6 687 |
| 2023 | 6 558 |
| 2024 | 6 492 |
| 2025 | 6 441 |
Haapajärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 16,3 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 57/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 29,2 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 187/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,0 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 218/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,5 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 274/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 583 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 150/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,7 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 246/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,7 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 181/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 64,3 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 159/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 15,2 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 122/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 14,4 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 201/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 27,8 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 272/308 |
Energia
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 15,2 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 32/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 33,8 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 255/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,8 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 71/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,7 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 247/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,5 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 138/308 |
Talous
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 830 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 153/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 127,8 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 193/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 296 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 265/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 917 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 137/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 528 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 122/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,3 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 89/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,8 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 220/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 542 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 237/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,8 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 108/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,4 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 226/308 |
Haapajärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,6 % ×1,0
- Teollisuus16,3 % ×1,3
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus10,2 % ×2,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,8 % ×4,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,6 % ×0,9
- Rakentaminen8,1 % ×1,2
- Koulutus6,3 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi4,5 % ×0,9
Haapajärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Haapajärvi?
Kunnassa Haapajärvi on 6 441 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 141 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Haapajärvi pinta-ala?
Kunnan Haapajärvi pinta-ala on 766,5 km² ja väestötiheys 8 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Haapajärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Haapajärvi väkiluku muuttui luvusta 7 438 lukuun 6 441 (−13,4 %).
Missä Haapajärvi sijaitsee?
Haapajärvi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 63,749, pituusaste 25,318.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Haapajärvi?
Kunnassa Haapajärvi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Haapajärvi?
Kunnassa Haapajärvi tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 15,2 % (2025). Se on sijalla 32 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Haapajärvi naapurikunnat?
Kunnan Haapajärvi lähimmät kunnat ovat Reisjärvi (25 km), Nivala (26 km), Pyhäjärvi (33 km), Kärsämäki (34 km), Lestijärvi (41 km).