Utajärvi: väkiluku ja tilastot
Utajärvi: väkiluku on 2 399 (2025), pinta-ala 1 669,5 km² ja väestötiheys 1,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 237 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,1 % vuosina 2015–2025.
- 2 399 asukasta
- 1 669,5 km²
- 1 as./km²

Utajärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Utajärvi on väkiluvultaan sijalla 24.
Ruotsinkielisten osuus: Utajärvi 0,0 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Utajärvi 5,1 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 13,4 %, koko maassa 17,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 30,1 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 233 818 jalkapallokenttää.
- 13,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Muhos, 20,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Muhos (8 767 asukasta), 21 km:n päässä.
Utajärvi: väestönkehitys
Utajärvi: väkiluku oli 2 861 vuonna 2015 ja 2 399 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 619 |
| 2021 | 2 568 |
| 2022 | 2 523 |
| 2023 | 2 491 |
| 2024 | 2 466 |
| 2025 | 2 399 |
Utajärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,5 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 145/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,1 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 108/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,3 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 112/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,6 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 268/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 487 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 241/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,6 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 164/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,3 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 142/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 71,6 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 78/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,4 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 217/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,8 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 126/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 404,3 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 84/308 |
Energia
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,7 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 180/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 43,9 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 97/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,1 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 131/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,1 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 304/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,2 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 56/308 |
Talous
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 353 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 255/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 143,1 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 150/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 047 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 277/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 913 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 138/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 736 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 236/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,7 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 52/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,8 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 258/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 186,7 /1 000 as. | 49,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 22/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 559 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 203/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,3 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 54/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 17,3 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 295/308 |
Utajärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut30,1 % ×1,6
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,4 % ×5,1
- Teollisuus12,4 % ×1,0
- Koulutus6,6 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi5,8 % ×1,1
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta5,8 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,2 % ×0,5
- Rakentaminen5,1 % ×0,8
Utajärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Utajärvi?
Kunnassa Utajärvi on 2 399 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 237 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Utajärvi pinta-ala?
Kunnan Utajärvi pinta-ala on 1 669,5 km² ja väestötiheys 1 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Utajärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Utajärvi väkiluku muuttui luvusta 2 861 lukuun 2 399 (−16,1 %).
Missä Utajärvi sijaitsee?
Utajärvi sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 64,763, pituusaste 26,419.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Utajärvi?
Kunnassa Utajärvi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Utajärvi?
Kunnassa Utajärvi tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 5,1 % (2025). Se on sijalla 304 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mitkä ovat kunnan Utajärvi naapurikunnat?
Kunnan Utajärvi lähimmät kunnat ovat Muhos (21 km), Vaala (30 km), Tyrnävä (36 km), Kempele (46 km), Liminka (48 km).