Tyrnävä: väkiluku ja tilastot
Tyrnävä: väkiluku on 6 470 (2025), pinta-ala 491,8 km² ja väestötiheys 13,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 140 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −4,8 % vuosina 2015–2025.
- 6 470 asukasta
- 491,8 km²
- 13 as./km²

Tyrnävä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Pohjanmaa: 30 kunnasta Tyrnävä on väkiluvultaan sijalla 13.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Tyrnävä 26,4 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 16,6 %, koko maassa 14,3 %.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Tyrnävä 58,3 %, Pohjois-Pohjanmaa keskimäärin 40,2 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 29,3 %.
Tiesitkö?
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 68 882 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Liminka, 12,2 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Liminka (10 116 asukasta), 12 km:n päässä.
Tyrnävä: väestönkehitys
Tyrnävä: väkiluku oli 6 793 vuonna 2015 ja 6 470 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 603 |
| 2021 | 6 593 |
| 2022 | 6 562 |
| 2023 | 6 525 |
| 2024 | 6 501 |
| 2025 | 6 470 |
Tyrnävä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 26,4 % | 16,6 % | 13,3 % | sija 3/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 16,0 % | 21,9 % | 31,4 % | sija 304/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 36,7 vuotta | 42,0 | 48,6 | sija 306/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 0,9 % | 3,6 % | 3,4 % | sija 300/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 598 kpl | 228 549 | 3 258 449 | sija 182/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,7 % | 3,0 % | 8,4 % | sija 203/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 37,2 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 22/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 78,9 % | 44,8 % | 64,9 % | sija 16/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 2,2 % | 35,7 % | 10,8 % | sija 263/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 9,6 % | 11,4 % | 17,1 % | sija 270/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 40,2 /1 000 as. | 75,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 264/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,8 % | 23,5 % | 3,8 % | sija 211/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 58,3 % | 40,2 % | 39,8 % | sija 11/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,2 % | 7,8 % | 5,5 % | sija 126/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,7 % | 13,4 % | 17,2 % | sija 215/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,8 % | 14,9 % | 28,9 % | sija 213/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 576 kpl | 40 555 | 600 547 | sija 196/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 88,6 /1 000 as. | 96,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 285/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 262 €/vuosi | 29 188 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 267/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 122 €/m² | 1 735 €/m² | 1 110 €/m² | sija 110/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 312 kpl | 170 344 | 2 423 433 | sija 176/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,6 % | 12,5 % | 10,7 % | sija 187/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,4 % | 72,6 % | 75,4 % | sija 76/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 498 /1 000 as. | 482 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 288/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,8 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 168/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,6 % | 32,1 % | 24,2 % | sija 146/308 |
Tyrnävä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29,3 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous12,3 % ×5,1
- Koulutus12,0 % ×1,6
- Rakentaminen11,1 % ×1,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,6 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,6 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi3,9 % ×0,8
- Teollisuus3,6 % ×0,3
Tyrnävä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tyrnävä?
Kunnassa Tyrnävä on 6 470 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 140 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tyrnävä pinta-ala?
Kunnan Tyrnävä pinta-ala on 491,8 km² ja väestötiheys 13 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tyrnävä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tyrnävä väkiluku muuttui luvusta 6 793 lukuun 6 470 (−4,8 %).
Missä Tyrnävä sijaitsee?
Tyrnävä sijaitsee maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa. Leveysaste 64,764, pituusaste 25,653.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Tyrnävä?
Kunnassa Tyrnävä tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 26,4 % (2025). Se on sijalla 3 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Tyrnävä?
Kunnassa Tyrnävä tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 58,3 % (2025). Se on sijalla 11 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Tyrnävä naapurikunnat?
Kunnan Tyrnävä lähimmät kunnat ovat Liminka (12 km), Muhos (17 km), Kempele (18 km), Lumijoki (23 km), Oulu (29 km).