Konnevesi: väkiluku ja tilastot
Konnevesi: väkiluku on 2 404 (2025), pinta-ala 512,9 km² ja väestötiheys 4,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 235 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,8 % vuosina 2015–2025.
- 2 404 asukasta
- 512,9 km²
- 5 as./km²

Konnevesi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Konnevesi on väkiluvultaan sijalla 15.
Ruotsinkielisten osuus: Konnevesi 0,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 0,2 %, koko maassa 5,0 %.
Työttömien osuus työvoimasta: Konnevesi 15,6 %, Keski-Suomi keskimäärin 14,4 %, koko maassa 11,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,1 %.
Tiesitkö?
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Työttömien osuus työvoimasta”: arvo on korkeampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 71 840 jalkapallokenttää.
- 4,0 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Hankasalmi, 27,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Hankasalmi (4 436 asukasta), 28 km:n päässä.
Konnevesi: väestönkehitys
Konnevesi: väkiluku oli 2 757 vuonna 2015 ja 2 404 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 593 |
| 2021 | 2 586 |
| 2022 | 2 521 |
| 2023 | 2 499 |
| 2024 | 2 441 |
| 2025 | 2 404 |
Konnevesi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,0 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 203/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 37,2 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 84/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 51,7 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 84/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,0 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 242/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 570 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 234/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,8 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 84/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,5 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 154/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 70,5 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 88/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,9 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 222/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 21,2 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 92/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 467,1 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 63/308 |
Energia
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,7 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 180/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 33,3 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 264/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,6 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 185/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,4 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 202/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,0 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 37/308 |
Talous
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 473 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 222/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 193,8 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 40/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 455 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 253/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 785 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 228/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 15,6 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 24/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,8 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 220/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 603 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 94/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,6 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 72/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Konnevesi | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,1 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 206/308 |
Konnevesi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,1 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous17,5 % ×7,2
- Kuljetus ja varastointi15,4 % ×3,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,6 % ×1,0
- Koulutus5,9 % ×0,8
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,2 % ×0,8
- Rakentaminen4,4 % ×0,7
- Teollisuus4,0 % ×0,3
Konnevesi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Konnevesi?
Kunnassa Konnevesi on 2 404 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 235 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Konnevesi pinta-ala?
Kunnan Konnevesi pinta-ala on 512,9 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Konnevesi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Konnevesi väkiluku muuttui luvusta 2 757 lukuun 2 404 (−12,8 %).
Missä Konnevesi sijaitsee?
Konnevesi sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,628, pituusaste 26,288.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Konnevesi?
Kunnassa Konnevesi tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo kunnassa Konnevesi?
Kunnassa Konnevesi tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo on 15,6 % (2024). Se on sijalla 24 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,7 %.
Mitkä ovat kunnan Konnevesi naapurikunnat?
Kunnan Konnevesi lähimmät kunnat ovat Hankasalmi (28 km), Rautalampi (28 km), Äänekoski (29 km), Laukaa (29 km), Vesanto (34 km).