Multia: väkiluku ja tilastot
Multia: väkiluku on 1 386 (2025), pinta-ala 733,2 km² ja väestötiheys 1,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 280 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −18,9 % vuosina 2015–2025.
- 1 386 asukasta
- 733,2 km²
- 2 as./km²

Multia lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Multia on väkiluvultaan sijalla 18.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Multia 56,0 %, Keski-Suomi keskimäärin 19,7 %, koko maassa 12,7 %.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Multia 5,9 %, Keski-Suomi keskimäärin 26,9 %, koko maassa 27,0 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 38,2 %.
Tiesitkö?
- Keski-Suomi: ykkössijalla tunnusluvussa ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 102 696 jalkapallokenttää.
- 9,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Keuruu, 17,1 km:n päässä.
Multia: väestönkehitys
Multia: väkiluku oli 1 710 vuonna 2015 ja 1 386 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 558 |
| 2021 | 1 488 |
| 2022 | 1 477 |
| 2023 | 1 430 |
| 2024 | 1 393 |
| 2025 | 1 386 |
Multia: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,0 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 235/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,9 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 35/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,9 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 45/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 982 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 274/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,5 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 103/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,9 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 287/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 67,0 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 130/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,2 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 233/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,7 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 21/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 448,8 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 68/308 |
Energia
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,9 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 263/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 24,4 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 303/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,9 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 293/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,8 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 161/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 56,0 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 1/308 |
Talous
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 263 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 275/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 188,8 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 48/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 929 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 224/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 512 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 262/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,6 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 173/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 592 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 122/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,0 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 41/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Multia | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,2 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 232/308 |
Multia: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous38,2 % ×15,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,2 % ×1,1
- Teollisuus17,8 % ×1,4
- Kuljetus ja varastointi4,2 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta3,6 % ×0,5
- Koulutus3,4 % ×0,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus2,2 % ×0,2
- Rakentaminen2,0 % ×0,3
Multia kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Multia?
Kunnassa Multia on 1 386 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 280 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Multia pinta-ala?
Kunnan Multia pinta-ala on 733,2 km² ja väestötiheys 2 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Multia väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Multia väkiluku muuttui luvusta 1 710 lukuun 1 386 (−18,9 %).
Missä Multia sijaitsee?
Multia sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,408, pituusaste 24,794.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Multia?
Kunnassa Multia tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 56,0 % (2025). Se on sijalla 1 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Multia?
Kunnassa Multia tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 5,9 % (2025). Se on sijalla 287 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mitkä ovat kunnan Multia naapurikunnat?
Kunnan Multia lähimmät kunnat ovat Keuruu (17 km), Petäjävesi (26 km), Uurainen (35 km), Ähtäri (41 km), Saarijärvi (41 km).