Kannonkoski: väkiluku ja tilastot
Kannonkoski: väkiluku on 1 137 (2025), pinta-ala 445,0 km² ja väestötiheys 2,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 286 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −22,2 % vuosina 2015–2025.
- 1 137 asukasta
- 445,0 km²
- 3 as./km²

Kannonkoski lukuina
Tärkeimmät tiedot
Keski-Suomi: 22 kunnasta Kannonkoski on väkiluvultaan sijalla 19.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Kannonkoski 1,2 %, Keski-Suomi keskimäärin 4,2 %, koko maassa 7,7 %.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Kannonkoski 28,4 %, Keski-Suomi keskimäärin 38,9 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,3 %.
Tiesitkö?
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on matalampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 62 326 jalkapallokenttää.
- 7,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Kivijärvi, 18,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Karstula (3 514 asukasta), 26 km:n päässä.
Kannonkoski: väestönkehitys
Kannonkoski: väkiluku oli 1 462 vuonna 2015 ja 1 137 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 323 |
| 2021 | 1 311 |
| 2022 | 1 269 |
| 2023 | 1 217 |
| 2024 | 1 186 |
| 2025 | 1 137 |
Kannonkoski: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,1 % | 13,9 % | 13,3 % | sija 264/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,4 % | 25,4 % | 31,4 % | sija 47/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,0 vuotta | 44,6 | 48,6 | sija 42/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,2 % | 4,2 % | 3,4 % | sija 290/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 809 kpl | 164 402 | 3 258 449 | sija 286/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,4 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 104/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,5 % | 26,9 % | 14,5 % | sija 223/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 69,3 % | 38,4 % | 64,9 % | sija 106/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,2 % | 44,3 % | 10,8 % | sija 286/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,2 % | 12,6 % | 17,1 % | sija 25/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 716,8 /1 000 as. | 112,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 30/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,5 % | 16,3 % | 3,8 % | sija 186/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 28,4 % | 38,9 % | 39,8 % | sija 294/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,6 % | 9,1 % | 5,5 % | sija 185/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,5 % | 15,9 % | 17,2 % | sija 167/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 47,8 % | 19,7 % | 28,9 % | sija 20/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 217 kpl | 28 724 | 600 547 | sija 285/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 183,0 /1 000 as. | 104,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 61/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 618 €/vuosi | 28 659 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 291/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 350 kpl | 106 247 | 2 423 433 | sija 287/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 14,5 % | 14,4 % | 10,7 % | sija 36/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 69,5 % | 70,1 % | 75,4 % | sija 270/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 614 /1 000 as. | 489 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 70/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,9 % | 17,3 % | 14,2 % | sija 25/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kannonkoski | Keski-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,3 % | 32,5 % | 24,2 % | sija 282/308 |
Kannonkoski: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,3 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous16,8 % ×6,9
- Teollisuus15,3 % ×1,2
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9,2 % ×2,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,6 % ×0,6
- Koulutus6,6 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,5 % ×0,8
- Rakentaminen4,6 % ×0,7
Kannonkoski kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kannonkoski?
Kunnassa Kannonkoski on 1 137 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 286 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kannonkoski pinta-ala?
Kunnan Kannonkoski pinta-ala on 445,0 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kannonkoski väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kannonkoski väkiluku muuttui luvusta 1 462 lukuun 1 137 (−22,2 %).
Missä Kannonkoski sijaitsee?
Kannonkoski sijaitsee maakunnassa Keski-Suomi. Leveysaste 62,976, pituusaste 25,262.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Kannonkoski?
Kunnassa Kannonkoski tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 1,2 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kannonkoski?
Kunnassa Kannonkoski tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 28,4 % (2025). Se on sijalla 294 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Kannonkoski naapurikunnat?
Kunnan Kannonkoski lähimmät kunnat ovat Kivijärvi (19 km), Karstula (26 km), Saarijärvi (30 km), Viitasaari (32 km), Kyyjärvi (36 km).