Hanko: väkiluku ja tilastot
Hanko: väkiluku on 7 620 (2025), pinta-ala 117,6 km² ja väestötiheys 64,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 121 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −14,0 % vuosina 2015–2025.
- 7 620 asukasta
- 117,6 km²
- 65 as./km²

Hanko lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Hanko on väkiluvultaan sijalla 19.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Hanko 44,6 %, Uusimaa keskimäärin 13,6 %, koko maassa 17,0 %.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Hanko 30,7 %, Uusimaa keskimäärin 9,9 %, koko maassa 11,8 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 29,0 %.
Tiesitkö?
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 16 471 jalkapallokenttää.
- 3,5 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Hanko: väestönkehitys
Hanko: väkiluku oli 8 864 vuonna 2015 ja 7 620 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 8 042 |
| 2021 | 7 979 |
| 2022 | 7 832 |
| 2023 | 7 721 |
| 2024 | 7 702 |
| 2025 | 7 620 |
Hanko: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,0 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 268/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 35,8 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 100/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,1 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 75/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 41,2 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 32/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,3 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 76/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 5 979 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 95/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,6 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 53/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,1 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 235/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 44,3 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 268/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 40,5 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 39/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 30,7 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 7/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 91,7 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 210/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,0 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 173/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,8 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 207/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,0 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 134/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 44,6 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 2/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,9 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 285/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 816 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 155/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 105,9 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 241/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 854 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 73/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 306 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 16/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 546 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 96/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 10,6 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 157/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 78,1 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 99/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 71,7 /1 000 as. | 28,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 47/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 533 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 250/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,2 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 248/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hanko | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,8 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 144/308 |
Hanko: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus29,0 % ×2,3
- Kuljetus ja varastointi16,0 % ×3,1
- Terveys- ja sosiaalipalvelut11,4 % ×0,6
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus8,0 % ×1,6
- Rakentaminen6,6 % ×1,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,0 % ×0,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,9 % ×0,5
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3,9 % ×1,1
Hanko kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hanko?
Kunnassa Hanko on 7 620 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 121 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hanko pinta-ala?
Kunnan Hanko pinta-ala on 117,6 km² ja väestötiheys 65 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hanko väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hanko väkiluku muuttui luvusta 8 864 lukuun 7 620 (−14,0 %).
Missä Hanko sijaitsee?
Hanko sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 59,824, pituusaste 22,968.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Hanko?
Kunnassa Hanko tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 44,6 % (2025). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Hanko?
Kunnassa Hanko tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 30,7 % (2025). Se on sijalla 7 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mitkä ovat kunnan Hanko naapurikunnat?
Kunnan Hanko lähimmät kunnat ovat Raasepori (31 km), Kemiönsaari (40 km), Sauvo (60 km), Inkoo (63 km), Salo (63 km).