Sauvo: väkiluku ja tilastot
Sauvo: väkiluku on 2 957 (2025), pinta-ala 252,9 km² ja väestötiheys 11,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 211 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −2,1 % vuosina 2015–2025.
- 2 957 asukasta
- 252,9 km²
- 12 as./km²

Sauvo lukuina
Tärkeimmät tiedot
Varsinais-Suomi: 27 kunnasta Sauvo on väkiluvultaan sijalla 20.
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Sauvo 19,6 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 8,7 %, koko maassa 6,9 %.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Sauvo 51,9 %, Varsinais-Suomi keskimäärin 39,1 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,5 %.
Tiesitkö?
- ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 35 419 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Paimio, 12,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Paimio (11 284 asukasta), 13 km:n päässä.
Sauvo: väestönkehitys
Sauvo: väkiluku oli 3 019 vuonna 2015 ja 2 957 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 950 |
| 2021 | 2 959 |
| 2022 | 2 917 |
| 2023 | 2 974 |
| 2024 | 2 965 |
| 2025 | 2 957 |
Sauvo: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,0 % | 13,6 % | 13,3 % | sija 121/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,7 % | 24,4 % | 31,4 % | sija 193/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,7 vuotta | 44,5 | 48,6 | sija 179/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 2,4 % | 5,5 % | 0,3 % | sija 51/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,3 % | 7,9 % | 3,4 % | sija 57/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 594 kpl | 290 562 | 3 258 449 | sija 233/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 19,6 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 19/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 20,4 % | 23,9 % | 14,5 % | sija 97/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 75,0 % | 36,2 % | 64,9 % | sija 46/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,6 % | 46,9 % | 10,8 % | sija 244/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 13,4 % | 11,3 % | 17,1 % | sija 217/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 455,5 /1 000 as. | 96,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 67/308 |
Energia
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,0 % | 13,5 % | 3,8 % | sija 256/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 51,9 % | 39,1 % | 39,8 % | sija 31/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,9 % | 10,8 % | 5,5 % | sija 136/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,9 % | 24,1 % | 17,2 % | sija 110/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,2 % | 11,6 % | 28,9 % | sija 205/308 |
Talous
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 466 kpl | 54 602 | 600 547 | sija 223/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 157,2 /1 000 as. | 110,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 116/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 726 €/vuosi | 30 036 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 79/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 251 €/m² | 2 091 €/m² | 1 110 €/m² | sija 89/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 719 kpl | 207 169 | 2 423 433 | sija 239/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,3 % | 11,0 % | 10,7 % | sija 261/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 80,1 % | 74,2 % | 75,4 % | sija 64/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 596 /1 000 as. | 495 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 109/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 11,2 % | 14,8 % | 14,2 % | sija 228/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Sauvo | Varsinais-Suomi | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 29,4 % | 33,5 % | 24,2 % | sija 73/308 |
Sauvo: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,5 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous17,7 % ×7,3
- Teollisuus14,2 % ×1,1
- Rakentaminen9,9 % ×1,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,7 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,6 % ×0,7
- Koulutus6,9 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi4,4 % ×0,9
Sauvo kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Sauvo?
Kunnassa Sauvo on 2 957 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 211 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Sauvo pinta-ala?
Kunnan Sauvo pinta-ala on 252,9 km² ja väestötiheys 12 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Sauvo väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Sauvo väkiluku muuttui luvusta 3 019 lukuun 2 957 (−2,1 %).
Missä Sauvo sijaitsee?
Sauvo sijaitsee maakunnassa Varsinais-Suomi. Leveysaste 60,343, pituusaste 22,693.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Sauvo?
Kunnassa Sauvo tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 19,6 % (2025). Se on sijalla 19 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 8,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Sauvo?
Kunnassa Sauvo tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 51,9 % (2025). Se on sijalla 31 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Sauvo naapurikunnat?
Kunnan Sauvo lähimmät kunnat ovat Paimio (13 km), Kaarina (19 km), Kemiönsaari (20 km), Lieto (22 km), Parainen (22 km).