Nurmijärvi: väkiluku ja tilastot
Nurmijärvi: väkiluku on 45 333 (2025), pinta-ala 361,9 km² ja väestötiheys 125 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 26 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +8,2 % vuosina 2015–2025.
- 45 333 asukasta
- 361,9 km²
- 125 as./km²

Nurmijärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Uusimaa: 26 kunnasta Nurmijärvi on väkiluvultaan sijalla 8.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Nurmijärvi 43,0 %, Uusimaa keskimäärin 33,9 %, koko maassa 27,0 %.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Nurmijärvi 18,8 %, Uusimaa keskimäärin 18,6 %, koko maassa 23,8 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 17,9 %.
Tiesitkö?
- Uusimaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 50 689 jalkapallokenttää.
- 6,7 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Tuusula, 13,9 km:n päässä.
Nurmijärvi: väestönkehitys
Nurmijärvi: väkiluku oli 41 897 vuonna 2015 ja 45 333 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 43 663 |
| 2021 | 44 127 |
| 2022 | 44 458 |
| 2023 | 44 785 |
| 2024 | 45 048 |
| 2025 | 45 333 |
Nurmijärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 18,1 % | 15,2 % | 13,3 % | sija 27/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 18,8 % | 18,6 % | 31,4 % | sija 296/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 41,8 vuotta | 41,7 | 48,6 | sija 284/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 1,3 % | 7,1 % | 0,3 % | sija 64/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,0 % | 12,5 % | 3,4 % | sija 61/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 21 726 kpl | 986 601 | 3 258 449 | sija 27/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,0 % | 8,4 % | 8,4 % | sija 259/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 43,0 % | 33,9 % | 14,5 % | sija 9/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 52,3 % | 22,6 % | 64,9 % | sija 240/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 30,9 % | 65,9 % | 10,8 % | sija 61/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 7,5 % | 9,9 % | 17,1 % | sija 299/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 13,1 /1 000 as. | 21,9 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 287/308 |
Energia
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,3 % | 32,5 % | 3,8 % | sija 95/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 54,9 % | 38,7 % | 39,8 % | sija 23/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,7 % | 11,1 % | 5,5 % | sija 46/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,3 % | 13,6 % | 17,2 % | sija 85/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,1 % | 3,4 % | 28,9 % | sija 290/308 |
Talous
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 4 540 kpl | 184 635 | 600 547 | sija 24/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 100,8 /1 000 as. | 103,6 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 253/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 34 413 €/vuosi | 33 684 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 16/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 2 151 €/m² | 3 626 €/m² | 1 110 €/m² | sija 22/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 12 312 kpl | 868 675 | 2 423 433 | sija 30/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,5 % | 11,2 % | 10,7 % | sija 225/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 81,2 % | 74,6 % | 75,4 % | sija 47/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 10,4 /1 000 as. | 28,6 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 129/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 550 /1 000 as. | 406 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 223/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 7,3 % | 12,4 % | 14,2 % | sija 294/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Nurmijärvi | Uusimaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 32,8 % | 40,6 % | 24,2 % | sija 47/308 |
Nurmijärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,9 % ×0,9
- Rakentaminen14,8 % ×2,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus14,2 % ×1,3
- Teollisuus12,3 % ×1,0
- Koulutus8,9 % ×1,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,5 % ×1,2
- Kuljetus ja varastointi5,8 % ×1,1
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,4 % ×0,7
Nurmijärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Nurmijärvi?
Kunnassa Nurmijärvi on 45 333 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 26 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Nurmijärvi pinta-ala?
Kunnan Nurmijärvi pinta-ala on 361,9 km² ja väestötiheys 125 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Nurmijärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Nurmijärvi väkiluku muuttui luvusta 41 897 lukuun 45 333 (+8,2 %).
Missä Nurmijärvi sijaitsee?
Nurmijärvi sijaitsee maakunnassa Uusimaa. Leveysaste 60,462, pituusaste 24,807.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Nurmijärvi?
Kunnassa Nurmijärvi tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 43,0 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Nurmijärvi?
Kunnassa Nurmijärvi tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 18,8 % (2025). Se on sijalla 296 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mitkä ovat kunnan Nurmijärvi naapurikunnat?
Kunnan Nurmijärvi lähimmät kunnat ovat Tuusula (14 km), Järvenpää (15 km), Kerava (17 km), Hyvinkää (19 km), Vantaa (23 km).